Ženy Muži
Ženy Muži
Volajte +421 917 558 641
Napísať
Objednať
Ženy Muži
Ženy Muži
Vazektómia je najspoľahlivejšia metóda mužskej antikoncepcie. Ide o zákrok, pri ktorom sa chirurgicky odstráni časť semenovodu – ciest, ktoré vedú spermie zo semenníkov a nadsemenníkov do močovej trubice.

Je to osvedčená a bezpečná metóda, ktorá sa používa od 50. rokov 20. storočia. Jej veľkou výhodou je nízka invazívnosť a nízke riziko komplikácií s vysokou spoľahlivosťou. Podľa Americkej urologickej asociácie sa v USA ročne vykoná 175 000 až 500 000 vazektómií.

Pre koho je vazektómia vhodná?

V porovnaní so sterilizáciou žien je vazektómia u mužov oveľa šetrnejšia a bez vážnych komplikácií. Preto je ideálnou voľbou pre páry, ktoré už majú deti a nechcú mať ďalšie potomstvo, pričom žena netoleruje hormonálnu alebo iné druhy antikoncepcie. Operácia sa vykonáva u mužov starších ako 18 rokov.

Vazektómia

Pre koho tento zákrok nie je vhodný

Pre mužov mladších ako 18 rokov a pre mužov, ktorí plánujú mať deti. Kontraindikácie môžu zahŕňať určité zdravotné stavy, najmä poruchy zrážanlivosti krvi. Preto musí lekár vždy posúdiť vhodnosť zákroku.

Princíp vazektómie

Po vazektómii – chirurgickom prerušení semenovodov – sa spermie nemôžu dostať von zo semenníkov a nadsemenníkov. Nie sú teda obsiahnuté v ejakuláte a tak sa zabráni oplodneniu počas pohlavného styku. Spermie sa po vazektómii stále tvoria, ale po čase ich telo samo odbúra.

Aký je priebeh pred vazektómiou?

Zákroku vždy predchádza konzultácia s lekárom. „Pri rozhovore s pacientom je potrebné zhodnotiť jeho zdravotný stav a dôvody, pre ktoré sa rozhodol podstúpiť vazektómiu. Súčasťou konzultácie je aj vyšetrenie vonkajších genitálií,“ vysvetľuje MUDr. Simona Zaťkuliaková, urologička eveclinic.

Ak neexistujú žiadne závažné kontraindikácie, alebo ak klient nepotrebuje ďalšie vyšetrenie, môže sa po konzultácii objednať na zákrok. Ak klient užíva lieky na riedenie krvi, odporúča sa – po konzultácii s lekárom – ich vysadiť týždeň pred zákrokom. Deň pred vazektómiou sa odporúča z hygienických dôvodov oholiť ochlpenie na miešku a v okolí genitálií.

Ako prebieha vazektómia?

V eveclinic ponúkame klientom vazektómiu ako ambulantný zákrok, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii na operačnej sále a zvyčajne netrvá dlhšie ako 30 minút.

Pred zákrokom vydezinfikujeme miešok a jeho okolie. Následne celú oblasť znecitlivíme lokálnym anestetikom, ktoré sa aplikuje na každej strane. Bolesť pri injekčnom podaní anestetika možno prirovnať k malému štípnutiu.

Urológ skalpelom urobí v miešku malý otvor, cez neho nájde semenovod, ktorý izoluje a zaviaže na oboch stranách. Potom odreže jeho malú časť a obviaže oba konce semenovodu, vloží späť do mieška a ranu zašije. To isté robí aj na druhej strane.

Po operácii sa obe rany ošetria antibiotickou masťou, prekryjú sterilnou gázou a prelepia páskou. Klient potom odíde domov.

Starostlivosť a hojenie po vazektómii

Rekonvalescencia je zvyčajne veľmi rýchla, bez komplikácií, často bez potreby analgetík. Po zákroku sa odporúča dva dni dodržiavať pokojnejší režim bez veľkej fyzickej námahy, dobrá hygiena pokožky genitálií a používanie antiseptickej masti na operačné rany. Kožné stehy sa nemusia odstraňovať, rozpustia sa približne do 14 dní po operácii. Nie je potrebná pracovná neschopnosť, klient môže vykonávať bežné denné činnosti bez obmedzení.

Ako dlho po zákroku funguje vazektómia ako bezpečná antikoncepcia?

Samotná vazektómia neznamená sterilitu bezprostredne po zákroku. Niekoľko týždňov po zákroku je v ejakuláte stále prítomných niekoľko funkčných spermií. Na dosiahnutie ejakulátu bez spermií je zvyčajne potrebných približne 20 "očistných" ejakulátov v priebehu 2 až 3 mesiacov.

Odporúča sa vykonať kontrolný spermiogram (vyšetrenie ejakulátu) 5-7 týždňov po vazektómii, aby sa potvrdila neprítomnosť živých spermií. Dovtedy je potrebná iná forma antikoncepcie počas pohlavného styku.

Najčastejšie otázky o vazektómii

Ako dlho po vazektómii môžem mať sex?
Odporúča sa počkať, kým sa operačné rany úplne nezahoja, čo zvyčajne netrvá dlhšie ako 3-5 dní.

Má vazektómia negatívny vplyv na erekciu?
„Je to veľmi častý strach. Pravdou však je, že vazektómia nemá žiadny vplyv na kvalitu erekcie, ani na prežívanie a dosiahnutie orgazmu. Naopak, je dokázané, že muži majú po vazektómii častejšie pohlavné styky. Strach z neplánovaného počatia je eliminovaný,“ konštatuje urologička eveclnic, MUDr. Simona Zaťkuliaková.

Nehrozí pri hromadení spermií v semenníkoch riziko ich zväčšenia?
Jeden z najrozšírenejších mýtov o vazektómii: mužské semenníky sa po vazektómii zväčšia, pretože sa v nich hromadia spermie – je úplne mylný. Veľkosť semenníkov zostáva po operácii rovnaká. Jediné, čo sa mení, je množstvo ejakulátu, ktoré je o málo (asi 4-5 %) menšie a neobsahuje spermie. Schopnosť libida, erekcie a ejakulácie zostáva rovnaká ako pred operáciou.

CENNÍK – UROLÓGIA >>


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 8 Mb

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.