Pre koho je vhodná augmentácia prsníkov?
Úprava veľkosti a objemu pŕs je vážna, aj keď dnes už veľmi pokroková operácia. Ženy uvažujúce o tomto zákroku by preto mali starostlivo zvážiť všetky riziká, ktoré so sebou prináša. Rozhodnutie podstúpiť procedúru by malo byť pevné, vychádzať z túžby ženy samotnej po krajších prsiach a mala by k nemu pacientka dospieť sama bez ovplyvňovania okolím.
Nakoľko ide o relatívne veľký operačný zákrok, vyžaduje sa aj dobré fyzické zdravie a nevyhnutné pre úspešnosť zákroku sú predoperačné konzultácie a vyšetrenia. Optimálny vekový limit pre plastickú operáciu pŕs, nie je možné presne určiť a závisí na ukončení vývoja prsných žliaz, čo spravidla nebýva pred šestnástym rokom života.
Zároveň je určite lepšie implantáty vkladať do pŕs, kde je predpoklad, že sa už nebudú meniť dojčením. Ale nevylučuje to vykonať operáciu ani pred graviditou. Je potrebné však počítať s tým, že laktáciou a tehotenstvom sa veľkosť a kvalita prsnej žľazy zmení a pravdepodobne bude nutná reoperácia. Po pôrode je vhodnejšie podstúpiť zväčšenie pŕs s odstupom 1 roka.
Prsné implantáty samotné nemajú v tehotenstve vplyv na plod a nie sú pre vývoj dieťaťa ničím nebezpečné. Prítomnosť implantátov tak isto nevylučuje schopnosť kojenia ženy a celosvetové lekárske štúdie nepreukázali zvýšený obsah silikónu v materskom mlieku. Takmer každá fyzicky dospelá a zdravá žena, uvažujúca o zväčšení poprsia je teda teoreticky vhodnou kandidátkou na augmentáciu poprsia, ak je realistická vo svojich očakávaniach.
Problémy, ktoré augmentácia prsníkov dokáže vyriešiť:
- Nespokojnosť s veľkosťou pŕs
- Nespokojnosť s tvarom a objemom poprsia
- Zmena tvaru a pevnosti prsníkov ako dôsledok dojčenia
- Zmenšenie tvaru a pevnosti poprsia ako následok redukcie hmotnosti
- Výrazne rozdielna veľkosť (asymetria) prsníkov
Ako si vybrať implantát?
V súčasnosti je dostupných niekoľko druhov implantátov. Medzi sebou sa líšia tvarom, druhom náplne i povrchovou úpravou, každá z týchto vlastností má potom vplyv na výzor dekoltu po operácií. So správnosťou výberu implantátu by vám preto mal vždy pomôcť lekár a zároveň predoperačné konzultácie.
Aké druhy prsníkových implantátov existujú?
Implantáty sa delia podľa výplne na vyplnené mäkkým gélom alebo soľným roztokom (tieto sú najčastejšie používané v USA). V našich podmienkach sú najčastejšie žiadané implantáty naplnené silikónovým gélovým roztokom. Silikónový gél má totiž svojou konzistenciou veľmi blízko k tkanivu vyplňujúcemu prsníky a preto dobre simuluje pohyb, pohmat a správanie pŕs. Používa sa buď takzvaný kohézny silikón, teda silikónový gél, ktorého najväčšou výhodou je súdržnosť silikónu v implantáte napríklad aj pri jeho porušení alebo silikón s dvojitou hustotou gélu (dual gel cohesivity), kde použitie dvoch rôzne hustých gélov zabezpečuje konštantnú výšku projekcie dvorca a presné kopírovanie štruktúry prsníka. Tekutý silikón sa v súčasnosti už na výplň prsných implantátov nepoužíva.
Ďalej sa implantáty delia podľa tvaru na anatomicky tvarované, okrúhle a asymetrické, kedy je voľba tvaru závislá najmä na požadovanom výsledku operácie. Výhoda pri použití anatomicky tvarovaných implantátov je najmä tá, že veľmi dobre kopírujú tvar a sklon pŕs, vďaka čomu vo výsledku dekolt pôsobí naozaj veľmi prirodzene. Niekedy je však pre želaný výsledok pacientky vhodnejší okrúhly implantát. Ten, vďaka svojmu tvaru podporí plný a pevný tvar nadzvihnutého poprsia, no neodporúča sa pri výraznom zväčšení, alebo nedostatku tukového podložia prsníkov, kedže hranica medzi implantátom a prirodzeným tkanivom prsníka môže byť výrazne viditeľnejšia. Asymetrické implantáty potom vedia pomôcť s rozdielnou veľkosťou poprsia a umiestňujú sa vždy pod prsné žľazy.
Rozdielny môže byť aj povrch samotných implantátov. Z praxe rozlišujeme druhy implantátov na hladké, texturované a mikro texturované. V súčasnosti je však odporúčané výlučné používanie implantátov s textúrou a hladké sa už v súčasnosti nepoužívajú, kedže vďaka zdrsnenému povrchu implantáty lepšie vrastú do prsného tkaniva a vykazujú menšie riziko pooperačných komplikácií. Povrch má pritom na vizuálny výsledok operácie len minimálny účinok.
Umiestnenie implantátov a reznej rany
Samostatnou kapitolou je potom umiestnenie implantátov a reznej rany. Implantáty sa umiestňujú pod prsnú žľazu, pod prsný sval alebo čiastočne pod sval. Obe metódy zväčšenia prsníkov (pod sval či pod prsnú žľazu) majú svoje výhody a nevýhody. Voľba záleží na kvalite a veľkosti žľazy, kvalite a elasticite kože a sile svalu. Kryt implantátu musí byť dostatočný. Pokiaľ nie je kryt dostatočný, implantát je viditeľný a vo výsledku nepôsobí esteticky.
Rez, ktorým operatér implantát zavedie sa tak isto dá vykonať niekoľkými spôsobmi. Zväčša býva umiestený pod prsnou ryhou, dvorcom prípadne v podpazuší alebo v oblasti pupku (umbilikálny prístup sa však v našich zemepisných šírkach nepoužíva).
Aký implantát je najlepšie zvoliť, záleží teda ako na predstavách pacientky o výsledku operácie, tak zároveň aj na dohode s plastickým chirurgom a reálnymi možnosťami a propozíciami tela. Práve preto sú mimoriadne dôležité predoperačné konzultácie a vyšetrenia, kde vám chirurg vysvetlí nielen priebeh operácie, ale aj pooperačnú starostlivosť a svedomito odpovie na otázky týkajúce sa práve vašeho prípadu.
Video: Rachellkka – zväčšenie prsníkov
Priebeh zákroku zväčšenia prsníkov
Zväčšenie poprsia býva vo väčšine prípadoch vykonávané v celkovej anestézii - narkóze. Samotná plastická operácia pŕs trvá asi 2 hodiny. Po operácii je vhodná dĺžka hospitalizácie 1 deň (dĺžku určuje lekár). Pred aj po operácii sú väčšinou pacientkam preventívne podávané antibiotiká, pretože sa jedná o umiestnenie cudzích telies do organizmu a je potrebné bojovať proti infekcii. Dĺžka, doba a spôsob podávania antibiotík závisí od operatéra.
Metóda vloženia a umiestnenie implantátu závisí od anatomických dispozícií pacientky a na odporúčaniach chirurga. Vloženie sa vykonáva 3 - 4 cm dlhým rezom vedeným buď v ryhe, kde sa prsník stretáva s hrudníkom, prípadne cez dvorec bradavky alebo v podpazuší. Každý rez je vykonaný starostlivo, aby výsledná jazva bola čo najmenej nápadná. Preparáciou tkaniva je vytvorená kapsa, do ktorej je vložený implantát.
Výplň sa vkladá priamo do kapsy za prsné tkanivo alebo pod svaly hrudnej steny. Dôležitá je starostlivo zvolená správna veľkosť implantátu. Implantáty musia byť totiž plne prekryté prsným tkanivom. Inak môže byť ľahko zreteľné, kde sú hranice implantátov a výsledok môže vyzerať neprirodzene.
Niekoľko dní po operácii môžu byť používané drény, väčšinou ale len počas hospitalizačnej starostlivosti. Na uzavretie rany sú používané rôzne stehy, väčšinou intradermálne, prípadne jednotlivé, ktoré sa 7 - 10 deň po operácii odstraňujú.
Po operácií sú prsia fixované špeciálnou elastickou podprsenkou, ktorej nosenie sa odporúča na čas 4 - 8 týždňov. Mesiac po plastickej operácii pŕs sa odporúča spánok na chrbte a obmedzenie namáhavých a športových aktivít.
Po zákroku
Pacientky po operácii pociťujú bolesť a tlak na hrudi, ktoré sú ešte výraznejšie pri operáciách, kedy je implantát vložený pod sval. Asi päť dní po operácii pacientky preto bežne užívajú lieky proti bolesti (analgetiká) až kým bolesť postupne ustúpi. Po vložení implantátov sú prsia stiahnuté obväzom. Po operácií pacientka nosí elastickú podprsenku, zvyčajne po dobu 4 - 8 týždňov, konkrétnu dobu nosenia určí operatér.
Rekonvalescencia
Okrem krátkej hospitalizácie je prvý týždeň po operácii prsníkov odporúčaný pokojový režim a prevážne poloha ležmo. Na niekoľko prvých dní je preto dobré zaistiť si výpomoc v domácnosti a prípadne aj k deťom. Pokračovať v bežných denných aktivitách a vykonávať ľahšie domáce práce je možné za 10 - 14 dní po operácii.
Ťažšie práce, zdvíhanie bremien, cvičenie, posilňovanie a iné športové aktivity sú umožnené postupne asi po dvoch mesiacoch od operácie pŕs, ale stále s podporou elastickej podprsenky. Intímny styk by mali pacientky počas prvého mesiaca od operácie vykonávať len veľmi opatrne. Návrat do fyzicky nenáročnej práce je teda možný asi za 14 dní. Po 3 mesiacoch potom býva výsledok augmentácie považovaný za trvalý. Kontroly u plastického chirurga sú vhodné po 4 a po 12 týždňoch a potom jeden rok od prevedenia operácie.
Možné komplikácie
Pri každom chirurgickom zákroku sa môžu vyskytnúť pooperačné komplikácie, s ktorými je nutné rátať, aj keď sa objavujú len v nízkom percente prípadov. Ide najčastejšie o komplikácie týkajúce sa hojenia a infekcie operačnej rany aj okolia implantátu. Ďalšou operačnou komplikáciou môže byť krvácanie. Preto je dôležité laboratórne vyšetrenie zrážanlivosti krvi ešte pred samotným výkonom a prísne dodržiavanie relaxačného režimu po operácii. Pacientky tiež môžu niekedy po operácii pociťovať bolesť vystreľujúcu do predlaktia a rúk. Ide o následok natiahnutia nervov prechádzajúcich z podpazušia do horných končatín. Tieto ťažkosti sú však prechodné a počas niekoľkých dní, či týždňov vymiznú.
Zaujímavosti
Lekárske štúdie z popredných svetových kliník potvrdili, že implantáty a augemtácia poprsia nemajú žiaden preukázateľný vplyv na výskyt rakoviny prsníka u žien. Naopak viac krát sa stalo, že vďaka kontrolám, ktorým sú ženy po operácií pravidelne vystavované sa podarilo odhaliť túto chorobu už v jej počiatočnom štádiu.
Každý kvalitný implantát, používaný na našej klinike prejde u výrobcu záťažovým testovaním. V prvej fáze pri testoch pevnosti je obal implantátu natiahnutý až na 700 % pôvodnej veľkosti, aby týmto testom implantát prešiel musí obal vydržať napínanie bez akéhokoľvek poškodenia. Ako test kvality, býva využívaná simulácia autonehody, kedy je na implantát voľným pádom pustené 4,5 kg ťažké závažie. Pri ďalších bezpečnostných kontrolách je zasa implantát vystavený pôsobeniu statického tlaku 600 kilového závažia. Iba implantát, ktorý odolá takýmto kontrolám je vhodný na vloženie do ľudského tela.