Ženy Muži
Ženy Muži
Volajte +421 917 995 411
Napísať
Objednať
Ženy Muži
Ženy Muži

Gynekomastia  - redukcia mužských prsných žliaz

Väčšinou následkom hormonálnej nerovnováhy sa u mužov môže objaviť neželané zväčšenie objemu prsných žliaz. Ochorenie sa vyskytuje veľmi často. V dospelej populácii sa s ňou stretneme u 30-40% mužov u adolescentných chlapcov, je to zhruba 60-75%. Mierny nárast prsných žliaz v čase puberty je však bežný jav, ktorý zvyčajne nevyžaduje lekársky zásah a časom sám odoznie.

Ak sa však stav neupraví a pretrvá do dospelosti je možné ho riešiť zákrokom, ktorý nazývame gynekomastia. V prvom rade je teda pre správne diagnostikovanie nutné podstúpiť endokrinologické vyšetrenie a ak sa potvrdí diagnóza, nie je problém tento stav na základe odporúčania endokrinológa operačne vyriešiť.

Existuje niekoľko druhov gynekomastie, preto je potrebný názor odborníka na správne diagnostikovanie a liečbu ochorenia. Môže sa prejaviť symetrickým rastom alebo môže postihovať žľazy na hrudi jednotlivo. Vyskytuje sa v niekoľkých formách a okrem nežiadúceho vizuálneho stavu, sa môže často prejavovať bolesťou a tuhosťou v oblasti prsných žliaz. 

Niektorí muži sa s gynekomastiou vyrovnajú veľmi dobre, ale mnohým táto nesúmernosť spôsobuje značné problémy a komplexy. Najmä v pubertálnom období môže gynekomastia spôsobiť značnú psychickú ujmu aj keď ide o úplne bežný jav. Výskyt gynekomastie nie je však iba estetickou záležitosťou, v zväčšených žľazách sa môžu objavovať cysty, ktoré neradno podceňovať. Karcinóm prsnej žľazy totiž nie je iba ženskou záležitosťou. Toto ochorenie sa vyskytuje síce len u malého porcenta mužov, ale môže byť, často následkom neskorej diagnostiky, smrteľné.

Ak dôjde k nahromadeniu tukového tkaniva v oblasti mužského hrudníka, hovoríme o pseudogynekomastii. V tomto prípade je ochorenie možné riešiť lokálnou liposukciou. Existuje však niekoľko druhov ochorenia gynekomastie, pri ktorých je potrebné ochorenie správne diagnostikovať.

Predoperačná príprava

Závisí od spôsobu vykonania zákroku. V prípade lokálnej anestézie je potrebné vyšetriť zrážanlivosť krvi. V prípade celkovej anestézie je potrebné vykonať interné predoperačné vyšetrenia. Pacient by 48 hodín pred oboma zákrokmi nemal fajčiť ani piť alkohol.

Operačný výkon

Pravá gynekomastia vyžaduje operatívnu liečbu v celkovej anestézii. Počas tohto pomerne jednoduchého zákroku dochádza k odstráneniu prebytočnej prsnej žľazy. Zákrok sa vykonáva malým rezom s veľkosťou asi tri až štyri centimetre. Rez je vedený po okraji bradavky, konkrétne v oblasti, kde hraničí tmavšia farba dvorca a koža v spodnej polovici obvodu dvorca. Do rany operatér počas zákroku zavedie dočasné drény, ktoré pomáhajú rýchlejšiemu hojeniu. 

Ak sa jedná o operatívnu liečbu pseudogynekomastie, vykonáva sa odsatím tukového tkaniva len s lokálnym znecitlivením obdobne ako pri bežnom odsávaní tuku (liposukcii). Oba liečebné postupy je možné kombinovať. V prípade, že operovaná oblasť je zbujnená natoľko, že je potrebné odstránenie prebytočnej kože, dochádza pri operácii k jej likvidácii a estetickému zašitiu rany. Vo väčšine prípadov je výsledná jazva po doliečení nenápadná.

Pooperačná starostlivosť a rekonvalescencia

Po operácií má pacient vložené drény, ktoré sa odstraňujú zvyčajne už na druhý deň po operácii a zároveň podstúpi prvý pooperačný preväz. Pri zákroku sa používajú vnútorné stehy, ktoré sú vstrebateľné a teda nie je potrebné ich odstránenie. Následne je ale nutné nosiť špeciálny kompresívny návlek, a to po dobu 6 až 8 týždňov. Prvý mesiac po operácii sa pacientom neodporúča náročná fyzická aktivita. Práceneschopnosť po zákroku je krátka a návrat do nenáročnej práce je možný po 2 až 4 dňoch. Fyzické zaťažovanie hrudníka bez obmedzení je možné asi po ôsmich týždňoch.

Gynekomastia MUDr. Jozef Fedeleš

 


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 8 Mb

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.