Ženy Muži
Ženy Muži
Volajte +421 917 995 411
Napísať
Objednať
Ženy Muži
Ženy Muži

Pre koho je vhodná operácia brucha?

Plastická operácia brucha je vhodná pre ženy a mužov, ktorí sú v celkovom dobrom zdravotnom stave s vrodenými alebo hormonálnymi predispozíciami na usadzovanie tuku v okolí brucha. Abdominoplastika je operácia odstránenia tzv. venter pendulus, teda ovísajúceho brucha. Venter pendulus vzniká u osôb s nadváhou, ale aj po výraznej strate hmotnosti a u žien po tehotenstve. Niekedy sa venter pendulus spája aj s rozostupom svalov prednej brušnej steny alebo s pupočnou, či inou brušnou herniou. Je to rozsiahly chirurgický zákrok, ktorý odstráni prebytočný tuk a kožu, na ktorej sú častokrát strie, spevní brušné svaly a tým zlepší vzhľad prevísajúceho a vyčnievajúceho brucha. Plastickou operáciou dá upraviť aj pupok a jeho umiestnenie.

Pred zákrokom

Abdominoplastika je radená medzi náročnejšie zákroky a je potrebné ju vykonávať v celkovej anestézii. Preto je potrebné kompletné interné predoperačné vyšetrenie, ktoré obsahuje chemické a sedimentačné vyšetrenie moču. Základné biochemické vyšetrenie krvi - glukóza, pečeňové testy, nátrium, kálium, urea, kreatinín, CRP, krvný obraz, sedimentácia, Quick, APTT (testy na krvácavosť a zrážanlivosť krvi), pri ochoreniach srdca, ciev alebo u vysokého krvného tlaku je nutné aj EKG.

Na osobnej konzultácii sa dozviete postup operácie a výsledok, ktorý je možné vo Vašom prípade očakávať. Dostanete inštrukcie, akým liekom sa pred operáciou vyhnúť, preto nezabudnite svojho chirurga informovať o všetkých liekoch, ktoré užívate. Pred obdominoplastikou nie je vhodné držať drastickú diétu, aby bolo telo schopné reagovať na operáciu a čo najlepšie sa hojiť. Je dôležité byť minimálne 3 týždne pred plánovaným zákrokom v dobrom zdravotnom stave a vylúčiť možné nachladenie, virózu, chrípku apod. V deň operácie sú tieto ochorenia kontraindikáciou pre vykonanie operácie. Je preto potrebné s lekárom komunikovať a o všetkom ho informovať.

Priebeh zákroku

Plastická operácia brucha môže byť kompletná; parciálna, taktiež známa aj ako miniabdominoplastika alebo abdominoplastika s liposukciou, tzv. lipoabdominoplastika. Kompletná abdominoplastika väčšinou trvá od dvoch do piatich hodín v závislosti od rozsahu operácie. Parciálna abdominoplastika trvá hodinu až dve. Pri lipoabdominoplastike sa najprv odsáva tuk v mieste, kde bude vedený rez a následne sa prevedie abdominoplastika. Pri abdominoplastike sa spraví rez od jednej strany panvovej kosti ku druhej v spodnej časti brucha. Oddelí sa koža od brušnej steny, následne sa odstráni nadbytočná koža a tuk a brušná stena sa zošije. Tým sa brucho zoštíhli a spevní. Ak si to pacient želá je možné operáciou docieliť spevnenie svalov brušnej steny.

Po zákroku/ Rekovalescencia

Po operácií treba počítať s 2-3 dňovou hospitalizáciou. Po dokončení operácie, sú totiž v mieste operácie zanechané drény na uľahčenie odsávania prebytočnej krvi. Po plastickej operácii brucha buďte pripravený, že brucho môže bolieť pri hlbokom nádychu, kašľaní, pri zmene polohy na lôžku, pri vstávaní z postele, či toalety. V prípade bolesti môžete užiť odporučené analgetiká. Je preto vhodné mať niekoho pri sebe, kto Vám prvé dni až týždne pomôže. Po operácii môžete mať nutkanie chodiť v miernom predklone. Tento stav pominie v priebehu 2-3 týždňov. Úplné zotavenie trvá 2-4 týždne, podľa náročnosti operácie. Po operácií sa u dotyčnej osoby výrazne zlepší estetický a psychický stav ako aj celková telesná kondícia. Dôležitou súčasťou pooperačného režimu je nosenie brušného sťahovacieho pása, ktorý sa nosí približne 1 mesiac 24 hodín denne a následne 1-2 mesiace sa odporúča nosiť sťahovacie nohavičky. Pre lepšie hojenie jaziev je vhodné vykonávať tlakové masáže. Na masáže môžete používať rôzne masti, dobré výsledky sú dosahované a pri používaní silikónových pásikov. Pooperačné jazvy sú na miestach nosenia spodného prádla, ľahko sa teda skryjú. Neskôr po úplnom zahojení je možné jazvy vyhladiť kozmetickým laserovým ošetrením, samé však časom výrazne vyblednú.Opuchy a modriny sa dajú zmierniť napríklad masťou - Heparoid a Hirudin. Pre lepšie hojenie je odporúčané i užívanie Wobenzymu. Do zamestnania je vhodné sa vrátiť v prípade fyzicky nenáročnej práce po 2 týždňov, v prípade fyzicky náročnej práce až po 4 týždňoch.

Možné komplikácie

Ako každý rozsiahly operačný výkon, aj po abdominoplastike môžu nastať komplikácie. V mieste operačnej rany sa môže vyskytnúť infekcia, rana môže krvácať, alebo môže dôjsť k rozpadu operačnej rany. Menej závažným problémom sú modriny, ktoré postupne vymiznú. V mieste, kde bol uskutočnený rez môže pacient dočasne stratiť cit, z dôvodu drobného poškodenia nervov.

U veľkých abdminoplastík pri odobratí veľlkej časti kože môže byť brucho po operácii asymetrické, a jazva nemusí byť rovná. V prípade keloidných jaziev sa rekonvalescencia predlžuje a výsledok nemusí byť uspokojivý. Väčšina komplikácií sa dá riešiť, je potrebné ale dodržiavať stanovené odporúčania lekára a byť trpezlivý.

CENNÍK >>


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 10 MB

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.