Volajte +421 917 995 411
Napísať
Objednať

Pre koho je facelift vhodný?

Čas je niekedy náš najväčší nepriateľ, síce nám na jednej strane umožňuje zbierať vedomosti a skúsenosti, ktoré sú pre život tak potrebné, na druhej strane však dochádza k opotrebovaniu organizmu a k stárnutiu pokožky na celom tele. Tvár je miesto, kde je starnutie najviac viditeľné. Pružnosť, pevnosť a vzhľad kože zabezpečujú kolagénové a elastínové vlákna, ktoré vytvárajú v koži pomerne pevnú a pružnú vystužujúcu sieť. Starnutím, poškodením kože a ďalšími vplyvmi kolagén v koži postupne klesá, následkom čoho je tvorba vrások, záhybov, ale aj jaziev. Medzi nosom a ústami sa tvoria tzv. nosovoústne vrásky, koža v spodnej časti tváre pod bradou a na krku ochabuje a povoľuje. Facelift – operácia tváre a krku – zadrží nárazy rokov, koriguje ochabnuté štruktúry a zabraňuje tiež vytváraniu ďalších jemných a stredných vrások. Pri operácii sa odstráni zbytok kože na krku a tvári a dôjde tak k čiastočnému vyhladeniu niektorých vrások.

Pred zákrokom

Ako pri väčšine zákrokov aj pri faceliftingu je dôležitá predoperačná konzultácia, zhodnotí sa operovaná oblasť a lekár bude informovať pacienta o operačnom postupe. Pri väčšine faceliftoch sa využíva celková anestézia, v niektorých ojedinelých prípadoch je možná aj analgosedácia. V prípade celkovej anestézie je potrebné celkové predoperačné vyšetrenie, ktoré obsahuje chemické a sedimentačné vyšetrenie moču. Základné biochemické vyšetrenie krvi - glukóza, pečeňové testy, nátrium, kálium, urea, kreatinín, CRP, krvný obraz, sedimentácia, Quick, APTT (testy na krvácavosť a zrážanlivosť krvi), pri ochoreniach srdca, ciev alebo u vysokého krvného tlaku je nutné aj EKG.

Najmenej 6 hodín pred operáciou sa nedoporučuje jesť, piť, fajčiť a užívať určité lieky. O všetkých užívaných liekoch je potrebné informovať svojho chirurga už pri úvodnej konzultácii.

Priebeh zákroku

Operácia faceliftingu trvá 1,5 až 3 hodiny. Rez sa väčšinou vedie z vlasatej časti spánkov smerom dole, tam kopíruje prirodzenú líniu predného okraja boltca a pokračuje za ušný lalôčik mierne hore do vlasatej časti za ušným boltcom. Pokiaľ si operácia vyžiada aj zásah do oblasti podbradku, môže byť taktiež urobený malý rez pod bradou. Pri operačnom zákroku sa napne koža na spánkoch, zdvihnú sa poklesnuté časti tváre, odstráni sa nadbytok kože pod dolnou čeľusťou, zredukuje sa podbradok a vypne sa koža na krku. Podstatou operácie nie je len odstránenie a vypnutie prebytočnej kože, ale hlavne vypnutie svalovo väzivovej vrstvy tváre. Takto dosahujeme trvalejšie vypnutie štruktúr tváre a krku. V hornej časti tváre dosahujeme najmä omladenie výzoru, v strednej časti tváre liftingom napĺňame hlavne líca, korigujeme hlboké nosovo-lícne ryhy a čiastočne okraje dolných viečok. V dolnej časti tváre vypíname hlavne nadbytok kožného tkaniva v oblasti dolnej čeľuste, niekedy výrazné ryhy medzi bradou a lícom a vonkajšie kútiky úst.

Po zákroku / Rekonvalescencia

Je treba počítať s jednodennou hospitalizáciou. Na druhý deň sa vyberajú drény, ktoré odstraňujú prebytočnú tekutinu z operovanej oblasti a pacient môže odísť do domáceho liečenia. Po zákroku sa môžu objaviť dočasné hematómy, opuch, necitlivosť kože, ako aj pocit napätia, citlivosti a suchej kože. U mužov je trvalá potreba sa holiť v oblasti okolo jaziev, kde sa premiestnila ovlasená koža.Celkový obväz hlavy sa odstraňuje na tretí až piaty deň po operácii a pokiaľ sú použité nevstrebateľné stehy, ich vybratie sa vykonáva týždeň až desať dní po operácii. Doba rekonvalescencie je obvykle v rozmedzí jedného až dvoch týždňov. Pacient sa môže vrátiť do práce po 14 dňoch. Namáhavejšie aktivity môžu byť vykonávané po dvoch a viac týždňoch, toto určí Váš chirurg na kontrole. Hematómy začnú miznúť po 7-10 dňoch. Opaľovane by malo byť obmedzené na niekoľko mesiacov po operácii. U mužov je trvalá potreba sa holiť v oblasti okolo jaziev, kde sa premiestnila ovlasená koža. Používanie protektív, ktoré zabezpečujú ochranu proti UVA a UVB žiareniu je odporúčané.

Efekt zákroku

Efekt operácie je päť až desaťročný, treba však upozorniť, že sama operácia nedokáže zastaviť čas a proces starnutia, ktorý samozrejme prebieha naďalej. Operácia facelift zlepšuje ochabnutie a pokles kože tváre a uvoľnenej kože krku odstránením nadbytočnej kože a tuku, spevnením svalstva a znovu vypätím kože.

Možné komplikácie

Možné komplikácie sú poranenie nervov, ktoré kontrolujú svaly tváre alebo citlivosť, ktoré sú obyčajne dočasné alebo u zriedkavých prípadov môžu byť trvalé. Do operačnej rany sa môže dostať infekcia, môže nastať krvácanie, slabé hojenie, okrajová nekróza kože, nadmerné jazvenie, asymetria, zmena vlasovej línie a preriednutie vlasov okolo jaziev.


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 8 Mb

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.