Volajte +421 917 995 411
Napísať
Objednať

Pre koho je zákrok vhodný?

Pri zmenšovaní prsníkov, je dôležité, aby bola žena v dobrom fyzickom a psychickom zdraví. Je nutné vedieť predovšetkým o aké zmenšenie, resp. aké veľké prsia žena po operácii chce mať. Redukcia prsníkov sa neodporúča pre ženy do 20 rokov, kedy ešte prebieha vývin a prsia by sa mohli ešte zväčšiť a bolo by nutné operovať znova. Operácia odstraňuje nadbytok tkaniva prsníkov, a modeluje zostávajúce tkanivo prsníka, tak aby sa komplex bradavky a dvorca presunul do vyhovujúceho postavenia.

Veľmi často sa stáva, že prsníky su tak veľké, že ich hmotnosť neodpovedá proporciám tela ženy. To ženám spôsobuje veľké bolesti chrbtice a hlavy. Pokiaľ trpíte týmito zdravotnými problémami a žiadne bežné lieky nezaberajú, chirurg Vám môže odporúčiť zmenšenie prsníkov. Na osobnej konzultácii s plastickým chirurgom poviete Vaše predstavy a dôvody, prečo chcete prsia zmenšiť. Lekár zhodnotí stav a elasticitu Vašej pokožky, ukáže kadiaľ budú viesť jazvy, následne sa dohodnete na veľkosti a tvare nových prsníkov. Informujte taktiež lekára o liekoch, ktoré užívate. Pacientkám, ktoré uvažujú o zmenšení prsníkov po dojčení sa odporúča vyčkať aspoň pol roka až rok od ukončenia dojčenia. Zmenšenie prsníkov sa vykonáva v celkovej anestézii, je preto potrebné byť v dobrom zdravotnom stave. Pred operáciou je potrebné podstúpiť celkové interné vyšetrenie, aby sa predišlo komplikáciám počas operácie alebo po nej. Vo vyššom veku, približne od 40-45 rokov Vás chirurg pošle na mamografické vyšetrenie prsníkov. V rámci Bratislavy Vás po operácii odvezieme domov, v prípade že bývate mimo Bratislavy je potrebné si zabezpečiť odvoz. Dohodnite sa s niekym, kto Vám po operácii pomôže a postará sa o Vás prvý týždeň až dva.

Priebeh zákroku

Operácia zmešenia prsníkov trvá 2 -3 hodiny. Spočíva v odstránení nadmerného množstva tkaniva na prsníkoch. Klasický rez je vedený okolo prsných dvorcov, následne zvislo do podprsnej ryhy, kde rez ďalej v ryhe pokračuje. Rez môže pripomínať tvar obrátenej kotvy. Chirurg ďalej odstráni nadbytočné tkanivo a vypne prsníky. Dôležitým krokom je úprava dvorcov a bradaviek. Pri prenesení tohoto komplexu dvorca a bradavky sa využíva záves, na ktorom tento komplex visí.

Po zákroku/ Rekonvalescencia

Po zákroku pacientka zostáva hospitalizovaná 1 deň. Prvé hodiny po zobudení z narkózy môžete cítiť bolesť, ktorá sa dá tíšiť analgetikami. Budete mať zaviazané prsníky obväzom, ktorý bude po niekoľkých dňoch nahradený špeciálnou elastickou podprsenkou. Elastickú podprsenku je potrebné nosiť nonstop podľa odporúčaní lekára. Po 14 dňoch môžete striedať operačnú podprsenku s Vašou klasickou pevnou podprsenkou.

Nevstrebateľné stehy sa odstraňujú väčšinou na 15.-20. deň po operácii. Po operácii je potrebné počítať s dočasnými hematómami a opuchom, môžete pociťovať diskomfort, necitlivosť a suchosť pokožky na prsníkoch. Pacientka sa môže vrátiť do práce za týždeň prípadne i za dlhšie obdobie, pokiaľ vykonávate fyzicky náročné zamestnanie a k namáhavým aktivitám a športu sa môže vrátiť približne po 6 týždňoch. Po dobu 6 mesiacov je potrebné jazvy na prsníkoch chrániť pred slnečným žiarením. Jazvy môžu byť zo začiatku vystupujúce a červené a ich vyblednutie a sploštenie môže trvať niekoľko mesiacov až do jedného roka. Jazvy môžete korigovať krémami, gélmi alebo silikónovými prúžkami. Úplne ale jazvy nevymiznú. Určitú dobu po operácii budú vaše prsné bradavky viac citlivé.

Efekt zákroku

Výsledky operácie sa líšia. Závisia individuálne od: pôsobenia gravitácie, priebehu tehotenstva, veku a prejavov starnutia či výkyvov váhy, ktoré môžu byť zase príčinou nového ovísania prsníkov. Tvar a veľkosť poprsia však môžu pretrvávať dlhodobo.

Komplikácie

Po každej operácii može nastať krvácanie a do rany sa môže dostať infekcia. Aby sa predišlo krvným zrazeninám, je odporúčané precvičovať dolné končatiny napríklad aj chodením po byte. Medzi ďalšie možné komplikácie radíme dočasnú, v niektorých prípadoch aj trvalú stratu citlivosti bradaviek a/alebo prsníkov.

Ďalej je tu možnosť neoptimálneho jazvenia s formovaním hypertrofických jaziev, okrajová nekróza/odumretie kože alebo dvorca i s bradavkou, alebo neočakávaná pozícia bradaviek /asymetria/. Najčastejšie zneklidňuje pacientky zmena kvality kože. Toto je prirodzený stav po zmenšení prsníkov, ktorý by sa mal upraviť do 3 mesiacov.


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 8 Mb

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.