Ženy Muži
Ženy Muži
Volajte +421 917 558 641
Napísať
Objednať
Ženy Muži
Ženy Muži
Obriezka je chirurgické odstránenie predkožky, ktorá pokrýva povrch penisu, a je jedným z najčastejšie vykonávaných zákrokov u mužov. Vykonáva sa z rôznych dôvodov - zdravotných, estetických alebo aj náboženských. V prípade obriezky u dospelých mužov sa vykonáva v lokálnej anestézii, v detskom veku v celkovej anestézii.

Aké problémy obriezka rieši?

Cirkumcízia pomáha riešiť fyziologické a zdravotné problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť počas života každého muža. Medzi najčastejšie zdravotné indikácie patrí zúženie predkožky (fimóza), časté zápaly predkožky alebo kvasinkové infekcie (lichenitída alebo balanitída), výskyt genitálnych bradavíc v kožných záhyboch predkožky. Obriezka môže byť aj riešením problémov s bolestivou erekciou alebo zápachom penisu.

V prípade fyziologických problémov je vhodnejšie vykonať obriezku v detstve, ale nie problém vykonať zákrok aj neskôr v dospelosti.

Cirkumcízia

Čiastočná alebo úplná obriezka?

Pri úplnej obriezke sa chirurgicky odstráni celá predkožka; pri čiastočnej obriezke sa odstráni len sčasti (zvyčajne len postihnutá časť předkožky). Úplná obriezka sa vykonáva z estetických, náboženských alebo zdravotných dôvodov, čiastočná obriezka sa vykonáva najmä zo zdravotných dôvodov.

Výhody celkovej obriezky

Úplná obriezka predovšetkým uľahčuje hygienu. Keďže sa odstránia kožné záhyby predkožky, v ktorých sa často nachádzajú baktérie, vírusy (napr. HPV) alebo pliesne, znižuje sa tým výskyt kvasinkových alebo iných infekcií. Prináša to aj vyšší štandard hygieny pre partnerku – nedávny výskum potvrdil nižší výskyt rakoviny krčka maternice u partneriek obrezaných mužov.

Penis po cirkumcízii vyzerá opticky väčší v porovnaní so stavom pred obriezkou. U mužov, ktorí trpia predčasnou ejakuláciou, sa tento problém po celkovej obriezke zvyčajne zmierni.

Okrem uvedených výhod sa úplná obriezka považuje za estetickejšiu ako čiastočná obriezka, pretože jazva po zákroku je menej viditeľná.

Ktorý typ obriezky si vybrať?

Najčastejšie vykonávame úplnú obriezku, avšak pacient má vždy na výber či podstúpi úplnú alebo čiastočnú obriezku, pokiaľ tomu nebránia zdravotné dôvody. Počas konzultácie vám lekár vždy vysvetlí a navrhne, ktorý typ obriezky je pre klienta najvhodnejší, pričom zohľadní zdravotný problém klienta, ako aj individuálny stav, kvalitu a tvar predkožky.

Priebeh obriezky

Obriezka nie je časovo náročný zákrok. Zvyčajne trvá okolo 30 minút u dospelého v lokálnej anestézii a približne 45 minút u dieťaťa-chlapca v celkovej anestézii.

Priebeh zákroku je pre pacienta pohodlný, úplne bezbolestný. Predkožka sa chirurgicky odstráni skalpelom (alebo chirurgickými nožnicami) v rozsahu, ktorý určí lekár. Chirurgická rana sa potom zošije niekoľkými stehmi, na ktoré sa používa samovstrebateľný šijací materiál. Tým sa eliminuje potreba neskoršieho odstraňovania stehov. Operačná rana sa prekryje sterilným obväzom.

Po odznenie anestézie ide pacient domov do domáceho ošetrenia. Odporúča sa, nech dospelého pacienta na ceste domov niekdo sprevádza – anestetikum môže ovplyvniť pozornosť, preto by pacient po operácii nemal sám viesť vozidlo.

Hojenie a pooperačná starostlivosť po obriezke

Hojenie po obriezke je zvyčajne bezproblémové a trvá 7 až 14 dní. Rýchlosť hojenia je individuálna.

Ráno po obriezke odporúčame osprchovať sa a vymeniť pôvodný obväz za nový. Až do úplného zahojenia je potrebné dodržiavať dobrú hygienu, pravidelne čistiť ranu a udržiavať obväz stále v čistote. Ideálne je sprchovanie, ale dlhé kúpanie je nevhodné.

Ak klient vykonáva fyzicky nenáročnú prácu, pracovná neschopnosť nie je potrebná. Pri fyzicky náročných prácach je však lepšie nechať si niekoľko dní voľna na obdobie hojenia.

Až do ukončenia hojenia je potrebné vyhýbať sa sexuálnej aktivite, športu a fyzickej námahe, dlhodobému pobytu vo vode (kúpanie, plávanie), saunovaniu, pare alebo soláriu. Ostatné bežné aktivity môžete vykonávať bez obmedzení.

Riziká a možné komplikácie

Obriezka je chirurgický zákrok a tak ako s každým iným chirurgickým úkonom sú s ňou spojené určité riziká. Problémy sa najčastejšie vyskytujú počas procesu hojenia v dôsledku nedostatočnej hygieny alebo neodpočinku.

Najčastejšími príčinami sú infekcie, otvorenie operačnej rany alebo krvácanie. V prípade príznakov, ktoré by mohli naznačovať takýto problém (výrazné začervenanie, bolesť alebo pálenie v oblasti rany, výrazný opuch alebo krvácanie), by mal pacient vždy bezodkladne kontaktovať lekára, aby problém posúdil a včas riešil.

Môže sa stať, že predkožka je napriek obriezke príliš dlhá alebo príliš krátka. Jazva po zahojení rany môže vyzerať neesteticky a môže byť viditeľná. V niektorých prípadoch môže bolesť pri erekcii pretrvávať aj po obriezke.

Kto vykonáva obriezku?

„Obriezku vám môže vykonať urológ alebo plastický chirurg. Je vhodné poznamenať, že výber správneho a kvalifikovaného lekára je pre správne vykonanie obriezky nevyhnutný. Najčastejšie riziká a komplikácie sú spojené najmä s neodborne vykonanou obriezkou. Každý muž, ktorý trpí bolesťou penisu, predčasnou ejakuláciou alebo nepríjemným zápachom penisu, by mal bezodkladne vyhľadať urológa. Všetky tieto problémy môžu byť príznakmi ochorení, pri ktorých je dôležitá včasná a správna liečba. Preto je vždy vhodné obrátiť sa na špecialistu, ktorý je v tejto oblasti vyškolený a má skúsenosti,“ upozorňuje MUDr. Simona Zaťkuliaková, urologička z eveclinic Bratislava.

Obriezka - cena

Cena obriezky v lokálnej anestézii na našej klinike je id 650 EUR. Cena obriezky u detí v celkovej anestézii je od 650 EUR. Zákroku vždy predchádza individuálna osobná konzultácia s lekárom, ktorá je spoplatnená sumou 30 EUR.

CENNÍK – UROLÓGIA >>


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 8 Mb

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.