Ženy Muži
Ženy Muži
Volajte +421 917 558 641
Napísať
Objednať
Ženy Muži
Ženy Muži

Plastická operácia pyskov ohanbia

Labioplastika je operácia vyhľadávaná najmä ženami, ktorým abnormálna dĺžka a tvar pyskov narušuje intímny život, znepríjemňuje nosenie plaviek bielizne, či prekáža pri športe. Dôvody pre labioplastiku však môžu byť aj čisto estetické, kedy zväčšené ohanbie žene uberá na sebavedomí. 

Vekom pritom pokožka prirodzene stráca elasticitu a ochabuje. Tento proces sa prejavuje aj v oblasti pyskov ohanbia, ktoré ochabujú a predlžujú sa. Zväčšenie však môže byť spôsobené aj dedičnými vlastnosťami kože, prípadne vplyvom prekonaných pôrodov. Labioplastika sa preto nazýva aj omladením intímnych partií. 

Pri zákroku sa operatívne odstráni nadbytočná časť tkaniva. Výsledkom je ich zmenšenie a obnovená elasticita už za 6 týždňov od podstúpenia operácie. Pri atrofii veľkých pyskov ohanbia, teda pri strate ich objemu a elasticity sa dá operáciou docieliť aj ich zväčšenie, toto však býva zriedkavá požiadavka pacientiek. Samotná operácia je zvyčajne veľmi krátka, s trvaním asi 50 minút. 

Pre koho je operácia vhodná

Operácia je z kozmetického aj psychologického pohľadu odporúčaná všetkým ženám, ktorým zväčšené genitálie spôsobujú ťažkosti pri hygiene, športovaní či v sexuálnom živote. Dôvodov k zákroku, môže byť hneď niekoľko a u každej ženy sú individuálne. Operáciou je možné upraviť nielen veľkosť ale aj neželanú viditeľnú asymetriu veľkosti pyskov ohanbia. Zákrok je spravidla vykonávaný ženám bez gynekologických ťažkostí, vždy však až po dosiahnutí pohlavnej dospelosti, teda od veku 18 rokov. V prípade labioplastiky žien po pôrode, je nutné počkať s operáciou pol roka od pôrodu a ukončiť dojčenie.

Pred operáciou

Okrem dovŕšenia pohlavnej dospelosti a dôkladného predoperačného vyšetrenia a konzultácií, nie je na zákrok potrebná žiadna ďalšia zložitejšia príprava. Vo väčšine prípadov sa pacientka pri konzultácií dohodne s plastickým chirurgom na podmienkach ohľadom veľkosti, či tvaru operovanej oblasti. Zároveň by počas konzultácií mala byť pacientka lekárom podrobne informovaná o priebehu samotnej operácie. Ako pri každom operatívnom zákroku aj v tomto prípade platí, že treba svojho operatéra informovať o všetkých prípadných chronických ochoreniach, aktuálnych zdravotných problémoch, užívaných liekoch, či známych alergických reakciách.

Mimoriadne dôležité je s lekárom konzultovať užívanie liekov na zriedenie krvi, resp. protizápalové lieky. Tieto by mala pacientka pred operáciou vysadiť alebo regulovať ich dávkovanie po vzájomnej dohode s lekárom. Termín operácie by potom mal byť dohodnutý tak, aby pacientka bola zoperovaná krátko po skončenej menštruácii. Plastický chirurg tiež musí pacientku správne poučiť o nevyhnutnosti správnej intímnej hygieny v pooperačnom období.

Ak sa týždeň pred zákrokom u pacientky vyskytne prechladnutie, viróza alebo chrípka je lepšie zákrok odložiť. 

Priebeh labioplastiky

Labioplastika  sa zvyčajne vykonáva v celkovej anestéze, je možné ju však vykonať aj len s lokálnym umŕtvením oblasti. Záleží na zdravotnom stave a na dohode pacientky s lekárom. Zákrok samotný spočíva v odstránení prebytočnej kože z oblasti malých pyskov ohanbia. Labia je teda operatívne vytvarovaná do prirodzenej podoby.

Rez a rozsah odobratia tkaniva sa uskutočňuje s ohľadom na maximálne zachovanie nervových zakončení a citlivosti. Na našej klinike sú používané vstrebateľné stehy, ktoré samé vypadnú po období asi 2 týždňov. Okrem rutinných kontrol, teda nie je nutná ďalšia invazívna lekárska starostlivosť. Jazva po samotnej operácii je veľmi jemná a takmer neviditeľná. Odporúčaný pobyt v nemocnici po zákroku, nebýva dlhší ako jeden deň.

Pooperačný režim a obmedzenia

Bezprostredne po operácii je pacientkám odporúčané nosiť voľnejšie oblečenie. Pooperačná bolesť býva len mierna. Na tlmenie bolesti a nepohodlia, bývajú užívané bežne predajné lieky proti bolesti. Pacientky po labioplastike zvyčajne odchádzajú domov už druhý deň po operácii. 

Je dobré, aby v období, asi jedného týždňa po operácií, pacientky zachovávali kľudový režim, vyhli sa dlhému sedeniu, vrátane dlhších jázd autom a mali možnosť osobnej hygieny niekoľkokrát denne. Odporúča sa sprchovanie mydlom určeným na intímnu hygienu, či kvalitným jemným dezinfekčným mydlom po každej návšteve toalety a krytia oblasti rany intímnou vložkou.

Niektoré pacientky lepšie znášajú rekonvalescensiu a vykazujú lepšie hojace sa rany, ak je operovaná oblasť naopak celkom nekrytá a ponechaná "na voľno". Po zákroku bývajú operované partie veľmi opuchnuté následkom operačného opuchu a napustenia ohanbia injekčným anestetikom. Opuch vyvrcholí v prvých 48 až 72 hodinách po zákroku a postupne odznie za niekoľko týždňov. Podľa charakteru zamestnania pacientky je vhodné, aby si na zahojenie rezervovala minimálne 1 týždeň pracovného voľna. Pooperačné kontrola u lekára je zvyčajne po 7 dňoch od zákroku.

Počas hojenia rany  potom nie je vhodné užívať tampóny a nosiť tesné oblečenie. V každom prípade treba rátať s tým, že ku zhojeniu dôjde najskôr za desať, väčšinou ale až za 14 i viac dní. Menšie opuchy môžu pretrvávať aj dlhšiu dobu a definitívny tvar získa operované miesto za približne 6 týždňov, po tejto dobe môže potom pacientka opäť začať žiť pohlavným životom bez akýchkoľvek obmedzení. 

Komplikácie

Pravidlom je, že ťažkosti sa po labioplastike vyskytujú len zriedkavo a zákrok býva bez komplikácií s vysokou úspešnosťou. Samozrejme, že vždy závisí od skúseností plastického chirurga, aby dokázal predísť možným komplikáciám, ktoré však nebývajú príliš časté. Veľmi tiež záleží na spolupráci a disciplíne pacientky, aby svedomito dokázala plniť všetky odporúčania v pooperačnom období.

Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 8 Mb

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.