Ženy Muži
Ženy Muži
Volajte +421 917 995 411
Napísať
Objednať
Ženy Muži
Ženy Muži

Operácia horných a dolných viečok

Plastická operácia očných viečok koriguje nadbytočnú a ovisnutú kožu, ktorá má za výsledok unavený a smutnejší výzor tváre. Pokožka na očných viečkach je totiž veľmi jemná a navyše je najviac vystavovaná vplyvom okolia. Následkom toho v tejto časti tváre bývajú viditeľné prvé prejavy starnutia pleti. Vekom totiž dochádza nielen k strate elasticity kože ale aj tvorbe kožných nadbytkov na viečkach. Vznik ovisnutých viečok môže byť ovplyvnený faktormi ako dedičnosť, typ kože, životospráva, alergie, ochorenia obličiek atď. Nejde však len o chybu estetickú, ale aj funkčnú, ktorá vyvoláva pocit únavy a bolestivosť očí.

Zákrok sa vykoná zväčša v lokálnej anestézii, kedy môžu byť operované zároveň horné aj dolné viečka oka. Operatívne sa pri zákroku odstráni prebytočná koža, tukové vyskočenie a niekedy tiež časť poklesnutého svalu. Po operácii sa vyskytujú lokálne krvné podliatiny a opuchy, ktoré zmiznú za 10-14 dní. Postupne odoznie a zjemní sa výzor jaziev a výsledok operácie je viditeľný asi za 6 mesiacov.

blefaroplastika pred a po

Pre koho je zákrok vhodný?

Blefaroplastika teda operácia viečok je vhodná, ako pre ženy, tak i mužov v každom veku a vykonáva sa počas celého roka bez obmedzení. Tento zákrok je jeden z najčastejšie vyhľadávaných spomedzi plastickej chirurgie. Hlavným benefitom úspešnej blefaroplastiky je totiž celkové osvieženie vzhľadu a omladnutie výzoru tváre až o niekoľko rokov. 

Prvé príznaky starnutia očných viečok začínajú klienti pozorovať spravidla okolo 30. roku života. Len zriedkavo sa však operácia uskutočňuje pred 35. rokom života. Zväčša sa vek klientov podstupujúcich zmenšenie previsu horných viečok pohybuje okolo 45. roku života, kedy býva výsledok aj veľmi dobre viditeľný a výrazne dokáže omladiť tvár s výsledkami trvajúcimi od 7 až do 12 rokov. Blefaroplastiku je možné opakovať, no neodporúča sa ju podstúpiť viac ako dvakrát za život. Zákrok je relatívne jednoduchý a v prípade zdravého organizmu klienta nevyžaduje žiadnu špecifickú prípravu. Ako prevenciu by 14 dní pred operáciou mal klient vysadiť lieky spôsobujúce riedenie krvi obsahujúce acetylsalicyl ako Acylpyrín, Warfarín a Anopyrin. Neodporúča sa tiež operáciu vykonávať v čase 3 dni pred a po začiatku menštruácie. V prípade, že klient užíva lieky na úpravu tlaku a riedenie krvi je nutné liečbu a jej prípadné prerušenie pred operáciou konzultovať so špecialistom. 

Blefaroplastika sa nevykonáva, ak pacient nemá dostatočne funkčný slzný aparát. Na posúdenie slúžia testy slzenia (napríklad Schirmerov test, pri ktorom sa za okraj dolného viečka umiestni papierik s vysokými absorpčnými vlastnosťami, a za určitú dobu sa odpočíta vzdialenosť jeho zvlhčenie). 

Ako sa zákrok uskutočňuje?

Zákrok býva najčastejšie vykonávaný ambulantne len s lokálnym znecitlivením. Výnimkou je, že na rozdiel od iných zákrokov sa neodporúča prísť na výkon nalačno ani obmedziť tekutiny. Okrem injekcie s anestetikom je zákrok absolútne bezbolestný, s trvaním asi hodinu. Ak sú pri zákroku operované aj dolné viečka, trvanie zákroku sa predĺži asi na dve hodiny. Pred zákrokom je nutné podstúpiť konzultačné vyšetrenia u lekára a pokiaľ sa pacient rozhodne pre zákrok v celkovej anestézii, sú nutné aj predoperačné vyšetrenia. Zvyčajne sa však zákrok vykonáva len s lokálnym umŕtvením.

Pri zákroku sa odstráni nadbytočná kožu z viečok a zároveň sa podľa potreby zredukujú tukové vačky, ktoré tvoria mäkké lôžko pre oko v očnej dutine. Výsledná jazva na hornom viečku je  situovaná v mieste prirodzenej ryhy oka, do ktorej sa koža skladá pri otvorení. U dolných viečok je potom delikátny rez vedený tesne pod riasami, kde je jazvička najmenej viditeľná. Stehy doktor vyberie pri pooperačnej kontrole zvyčajne 5 až 7 dní po operácii.

 

operácia očných viečok pred a po

Pooperačný priebeh a odporučenie

Po plastike viečok sú rany prelepené tenkou náplasťou so sterilným krytím. Ihneď po výkone pacient odchádza domov, bez výrazne obmedzenej schopnosti vidieť, nesmie ale ešte šoférovať auto. Prvých 24 hodín si pacient v domácej liečbe prikladá cez krytie studené obklady (ľad v igelitovom sáčku, chladiace gély) a dodržiava pokojný režim. Odporúča sa neležať vo vodorovnej polohe ale skôr v polosede. 

Druhý deň po operácii si pacient sám odlepí krytie, ktoré prekrýva rany viečok, ale ponechá náplasť, ktorá je prilepená na koži. Tú necháva na sucho, bez namáčania po dobu 7 dní. Po operácii vznikajú na koži viečok a v okolí očí opuchy a modriny, ktoré môžu pretrvávať 2 – 3 týždne.

10. deň po blefaroplastike je nutné začať s jemnou masážou jaziev. Na jazvu citlivo zatlačíme špičkou prsta, tlakom pôsobíme asi 30 sekúnd a potom prst posunieme na iné miesto jazvy. Týmto spôsobom premasírujeme jazvu niekoľkokrát denne. Môžeme pri tom použiť mastný krém. Po prekonanej operácii viečok by pacient nemal vystavovať operovanú oblasť slnečnému žiareniu, minimálne po dobu dvoch mesiacov, inak by mohla jazva stmavnúť. Preventívne sa preto odporúča jazvu pri pobyte na slnku kryť krémom s vysokým UV filtrom.

Pracovná neschopnosť po operácii očných viečok

Nenáročnú tzv. kancelársku prácu môže pacient vykonávať už 3. deň po operácií, je potrebné ale rátať s výrazným opuchom a modrinami, ktoré budú ešte pretrvávať. V prvých dňoch sa neodporúča dlhé pozeranie televízie alebo práca s počítačom. Športová a fyzická záťaž sa odporúča až po dvoch týždňoch po samotnom zákroku plastickej operácie očných viečok. Konečný výsledok operácie očných viečok sa hodnotí až po 4 - 8 týždňoch, kedy opuch už úplne ustúpi a jazvyčky by mali byť takmer neviditeľné.

Komplikácie plastiky očných viečok

Ak sa rozhodujete či podstúpiť operáciu očných viečok, mali by ste vedieť o všemožných komplikáciach, ktoré túto operáciu môžu sprevádzať. Jednou z nich je okulokardiálny reflex vyvolaný zvýšeným tlakom na oko. Prejavuje sa poklesom krvného tlaku a pulzu. Tento stav môže byť veľmi závažný, ale väčšinou ide len o malý pokles tlaku. Niekedy sa stretávame s rozostupom rán po vytiahnutí stehov. Ďalšia z možných komplikácií je pocit suchého oka, ktorý sa lieči konzervatívnym spôsobom s použitím umelých sĺz v kvapkách. Bežne sa stretávame s hyperpigmentáciou (zvýraznením zafarbenia) operovanej oblasti. Ak je zmena farby veľmi výrazná, je možné ju korigovať laserom, najskôr ale asi pol roka po operácii. Často sa stav po operácii komplikuje drobnými infekciami, ktoré však majú veľmi ľahký priebeh.

CENNÍK >>

Video blefaroplastika – operácia horných viečok


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 10 MB

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.