Ženy Muži
Ženy Muži
Volajte +421 917 558 641
Napísať
Objednať
Ženy Muži
Ženy Muži
Konglutináciou sa označuje stav, keď je predkožka prilepená k žaluďu a nedá sa bez ťažkostí a voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Dekonglutinácia je nekomplikovaný chirurgický zákrok, ktorému vždy predchádza úvodné vyšetrenie, aby sa zistilo, či príčinou neschopnosti pritiahnuť žaluď je zlepenie alebo zúženie predkožky. Zrasty sa riešia dekonglutináciou, zúženia cirkumcíziou.

Ako dochádza k zlepeniu – zrasteniu predkožky

Vo väčšine prípadov sa chlapci rodia s predkožkou prilepenou k žaludi. U prevažnej väčšiny z nich tento stav prirodzene pominie a vo veľmi mladom veku sa ich predkožka môže voľne stiahnuť cez žaluď penisu. Ak sa tak nestane a predkožka sa nedá voľne stiahnuť, sú možné dve príčiny: buď fimóza, zúženie predkožky, alebo pretrvávajúca konglutinácia, t. j. prilepenie predkožky k stene žaluďa.

„Názory na to, v akom veku by už mala byť chlapcova predkožka úplne voľne stiahnutá cez žaluď, sa líšia. V každom prípade však platí, že neuvoľnená predkožka je komplikáciou v oblasti intímnej hygieny aj sexuálneho života a je to stav, ktorý treba riešiť, aby sa predišlo vážnejším problémom,“ upozorňuje MUDr. Simona Zaťkuliaková, urologička z eveclinic Bratislava.

Uvoľnenie zlepenej predkožky penisu

Ak dôvodom, prečo sa predkožka nedá voľne stiahnuť, je jej zúženie (fimóza), vykoná sa obriezka, ktorá môže byť čiastočná alebo úplná v závislosti od konkrétneho stavu, ktorý musí vždy posúdiť odborník. Ak voľnému stiahnutiu predkožky bráni jej priľnutie k žaluďu, na odstránenie tohto stavu sa vykonáva dekonglutinácia.

dekonglutinácia predkožky

Priebeh dekonglutinácie predkožky

Zákroku vždy predchádza úvodné vyšetrenie, ktoré potvrdí, či je príčinou konglutinácia. Dekonglutinácia predkožky sa zvyčajne vykonáva vtedy, keď čakanie na prirodzenú zmenu stavu neprinieslo očakávaný výsledok a stav spôsobuje určité zdravotné alebo hygienické problémy.

„Dekonglutinácia predkožky spočíva v uvoľnení predkožky od žaluďa penisu - zložení predkožky ku koreňu penisu, jej uvoľnení jemnou paličkovou sondou a nanesení antibiotickej masti na predkožkový vak, čím sa zabráni opätovnému prirasteniu pred zahojením a riziku zápalu. Pri tomto zákroku sa nepoužívajú stehy,“ vysvetľuje postup urologička kliniky, MUDr. Simona Zaťkuliaková.

Odlepenie predkožky netrvá dlhšie ako 30 minút a zákrok sa bežne vykonáva ambulantne v lokálnej anestézii u dospelých mužov aj chlapcov.

Zotavenie po dekonglutinácii predkožky

Po odlepenie predkožky sa bežne vyskytuje mierne napätie až slabá bolestivosť v ošetrovanej oblasti. Na úľavu môžete použiť bežné lieky proti bolesti. Žaluď a predkožka by sa mali počas prvých dní po zákroku až do úplného zahojenia natierať antiseptickou masťou a predkožka by sa mala každý deň niekoľkokrát stiahnuť smerom ku koreňu penisu, aby sa zabránilo opätovnému prilepeniu (zlepeniu). Účinné látky v masti tiež pomáhajú znížiť riziko vzniku bakteriálnej infekcie.

Môžeme odporučiť, aby sa od druhého dňa po zákroku penis so stiahnutou predkožkou umýval vo vlažnom odvare z harmančeka, ktorý má antiseptické a hojivé účinky. Po umytí je dôležité penis jemne, ale starostlivo osušiť a naniesť antiseptickú masť.

Po zákroku neexistujú žiadne významné obmedzenia, návrat k bežným činnostiam a práci nie je nijako limitovaný, pokiaľ sa cítite dobre. Schopnosť močiť bez ťažkostí by operácia nemala ovplyvniť. Dospelí pacienti by mali dodržiavať sexuálnu abstinenciu najmenej 2, najlepšie až 3 týždne po dekonglutinácii.

Riziká a možné komplikácie odlepenie predkožky

Hojenie po odlepenie predkožky je zvyčajne bezproblémové, bez komplikácií. Môžu sa však vyskytnúť a medzi bežné patrí prechodné krvácanie z oblastí, kde boli zrasty už veľmi pevné. V mieste zákroku sa môže vyskytnúť zápal, ktorý si vyžaduje ďalšiu liečbu, alebo prechodná zvýšená citlivosť. V pomerne výnimočných prípadoch môže dôjsť k opätovnému zrasteniu predkožky s žaluďom a môže byť potrebné opakovanie zákroku alebo následná potreba obriezky, ak sa problém uspokojivo nevyrieši.

Na čo si dať pozor

Pri manipulácii s predkožkou dbajte na to, aby bola vždy stiahnutá cez žaluď, nie naopak - smerom ku koreňu penisu. Mohlo by to viesť k zaškrteniu, opuchu predkožky a žaluďa a následnej nemožnosti zložiť predkožku späť. Ak takáto situácia nastane, je potrebné čo najskôr vyhľadať odborníka/urológa.

Cena uvoľnenie predkožky

Dekonglutáciu vykonávame u detských aj dospelých pacientov, v oboch prípadoch v lokálnej anestézii od 350€, cena zákroku už zahŕňa náklady na anestéziu. V tejto cene nie je zahrnuté predoperačné vyšetrenie a konzultácia s lekárom.

CENNÍK – UROLÓGIA >>


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 8 Mb

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.