Volajte +421 902 711 171
Napísať
Objednať
Strie a jazvy sú bežné kožné javy, ktoré môžu trápiť každého z nás bez ohľadu na vek či pohlavie. Ako sa dá účinne jaziev a strií zbaviť? Ktoré metódy sú pre Vás najvhodnejšie?

Ako vznikajú strie a jazvy?

Aj keď je naša pokožka výnimočné elastická a pevná, niekedy jednoducho nestíha tempo akým sa naše telo mení. Strie sú výsledkom rýchlych zmien hmotnosti (rast, priberanie na váhe alebo chudnutie), pri ktorých sa koža na tele neprimerane naťahuje. To vedie k vytvoreniu tenkých pruhovitých trhliniek, ktoré sú na začiatku ružovo-červené, neskôr vyblednú a vytvoria malé jamky.

K tvorbe strií napomáhajú aj hormonálne zmeny (napr. strie v tehotenstve a pri Cushingovej chorobe), ktoré ovplyvňujú elasticitu kože.

Strie môžu predstavovať pre mnohých závažný kozmetický problém, nakoľko sú dobre viditeľné a ich ukrytie pred zrakmi iných je často náročné.

Kde sa strie najčastejšie tvoria?

  • Strie na bruchu: tvoria sa u žien aj mužov a to najčastejšie pri zmenách hmotnosti alebo v tehotenstve
  • Strie na prsiach: takmer výhradne u žien, pri zmenách hmotnosti a v tehotenstve
  • Strie na stehnách: častejšie u žien, pri zmenách hmotnosti, v období rastu
  • Strie na zadku: časté u oboch pohlaví, pri zmenách hmotnosti a v období rastu
  • Strie na ramenách a pažiach: vyskytujú sa hlavne u mužov, vznikajú v období rastu a pri zmenách hmotnosti tela (aj pri rýchlom náraste svalovej hmoty)

Jazvy sú výsledkom reakcie kože na poranenie. Poškodené kožné tkanivo je na mieste zranenia nahrádzané reparačným (opravným) tkanivom, pomocou ktorého sa rana zacelí.

Jazvy sa tvoria po úrazoch, chirurgických zákrokoch, ale aj pri ovčích kiahňach a akné.

Jazvy nie sú len estetickým problémom, ale častokrát aj funkčným! Prečo?

V mieste jazvy má koža nižšiu pevnosť a menšiu odolnosť voči ťahu a tlaku, rovnako je jazva náchylnejšia na slnečné žiarenie v porovnaní so zdravou kožou.

Aké typy jaziev nás najčastejšie trápia?

Jazvy po akné: Najlepšou liečbou jaziev po akné je ich prevencia. Ak trpíte nejakou formou akné je dôležité navštíviť svojho špecialistu, ktorý vám navrhne najvhodnejšiu liečbu.

Pri akné je dôležité nezasahovať do komedónov (čiernych bodiek) a bielych bodiek rukami. Pri výdatnom vytlačení čiernych a bielych bodiek sa môžu porušiť cievky zásobujúce pokožku, a tak viesť k vzniku jazvičiek.

Jazvy po operácii: Po akomkoľvek operačnom zákroku sa koža hojí jazvou. Aký bude výsledný vzhľad jazvy závisí na plejáde faktorov, ktoré sú viac, či menej ovplyvniteľné.

Medzi neovplyvniteľné patrí hlavne genetika, medzi ovplyvniteľné patrí výber operatéra a typ stehu, ako aj starostlivosť o ranu po výkone.

Keloidné jazvy: Pre tento typ jaziev je typická nadmerná tvorba tkaniva jazvy, ktoré je tvrdé, na koži výrazne viditeľné a presahuje okraje pôvodnej rany.

Nie je úplne objasnené prečo keloidné jazvy vznikajú, ale vieme, že sa na tom podieľa súhra faktorov ako genetika, stav imunity, vek a iné.

Jazvy na tvári: Jazvy na tvári môžu byť následkom chirurgických zásahov, ako aj bežných poranení.

Častokrát predstavujú estetický problém, pretože sa nachádzajú na najviditeľnejšej časti tela, ale niekedy môžu predstavovať aj problém funkčný – problémy so zatváraním očí/úst, zhoršená mimika, atď.

Ako sa zbaviť strií a jaziev?

Striám a jazvám je takmer nemožné predísť úplne, no môžeme aspoň ovplyvniť najväčšie škody, ktoré môžu napáchať.

Pri striách ide hlavne o hydratáciu a premasťovanie kože krémom na strie alebo telovým mliekom, hlavne v období váhových prírastkov a hormonálnych zmien (tehotenstvo).

U jaziev, ktoré vznikajú z rán je dôležité udržiavať ranu čistú a predchádzať infekcii, vyvarovať sa napínaniu kože počas hojenia. Špecialisti odporúčajú používať vhodný prípravok na jazvy ako napríklad krém na jazvy alebo masť na jazvy spolu s pravidelnou masážou jazvy a jej okolia. Ďalšou možnosťou je použitie laseru.

Ak sa strie už vytvorili, alebo máte na tele jazvy, ktoré vás obťažujú, máme pre Vás k dispozícii mnoho vhodných terapeutických modalít:

1/ Aplikácia kyseliny hyalurónovej

Aplikácia kyseliny hyalurónovej je bezbolestná procedúra, ktorá sa môže mimo iné použiť na zjemnenie jaziev v individuálných prípadoch .

Viac o aplikácii kyseliny hyalurónovej >>

2/ Lekárska kozmetika Medik8

Medik8 je oceňovaná medzinárodná značka prípravkov starostlivosti o pokožku. V rámci starostlivosti o akné a jazvy po akné vám poslúži Anti Acne ošetrenie.

Viac o lekárskej kozmetike Medik8 >>

3/  Ošetrenie mikroihličkovým perom DermaPen

Ošetrenie s pomocou mikroihličkovej terapie podporuje tvorbu kolagénu v pokožke a zlepšuje jej elastické vlastnosti.

Touto terapiou môžeme docieliť korekciu jaziev, jazvičiek po akné a strií.

Viac o ošetrení pomocou DermaPen >>

4/ Chemický peeling

Chemické peelingové ošetrenia patria medzi neinvazívne techniky korekcie jaziev a jazvičiek po akné.

Retinolový chemický peeling je určený predovšetkým pre mastnejšiu pleť s hrubšou štruktúrou. Retinol priaznivo pôsobí proti ochabnutosti pleti a redukuje jazvičky po akné.

Viac o retinolovom peelingu >>

Jemná aplikácia chemického peelingu priaznivo ovplyvňuje nežiadúce pigmentácie a zmenšuje výskyt jazvičiek po akné.

Viac o chemickom peelingu >>

5/ Lipomasáž Endermologie® Body & Face

Neinvazívna metóda lipomasáže pomocou prístroja LPG Cellu M6® Integral aktívne stimuluje tkanivá vo všetkých vrstvách kože a pomáha redukovať nadbytočné tukové zásoby.

Okrem eliminácie prebytočného tuku prispieva aj k zlepšeniu prejavov celulitídy a strií.

Viac o redukcii strií pomocou Lipomasáže Endermologie® Body & Face >>

6/ Mikroihličková rádiofrekvencia ENDYMED 3DEEP

Ide o mimoriadne účinný minimálne invazívny zákrok na zlepšenie vzhľadu jaziev. Metóda funguje na princípe narušenia pokožky pomocou drobných ihiel, ktoré prenikajú do hĺbky 1,5 až 3 mm, za súčasného pôsobenia vysoko účinnej rádiofrekvencie 3DEEP.

Výsledkom je veľmi efektívna remodelácia pokožky a obnovenie produkcie kolagénu, čím sa pokožka vypne a zjemní sa vzhľad jaziev, vrátane strií alebo jaziev po akné. Pre lepší komfort počas ošetrenia sa lokálne aplikuje anestetický krém.

Viac o ošetrení impulzami rádiofrekvenčnej energie >>

7/ Chirurgické odstránenie jaziev

Estetický vzhľad jaziev po operácii či nehode je možné, do istej miery, upraviť aj chirurgickou korekciou. Tú však, na našom pracovisku, neponúkame. Uprednostňujeme neinvazívne formy terapie vzhľadu jaziev.

Pokiaľ uvažujete o korekcii vzhľadu jazvy akoukoľvek metódou je treba si vždy uvedomiť, že žiadnu jazvu nemožno nikdy úplne odstrániť. Je možné viac či menej poupraviť ich tvar, pomôcť s ich zjemnením, ale na koži budú vždy nejako viditeľné. Koža nikdy nebude vyzerať už tak, ako pred zranením alebo chirurgickým výkonom.

Cena – Koľko stojí redukcia jaziev a strií?

Koľko zaplatíte za redukciu jaziev a strií sa odvíja od vami vybraného spôsobu ošetrenia. Po konzultácii s naším špecialistom, sa dozviete presnú sumu, ktorú za danú procedúru zaplatíte.

CENNÍK >>


Referencie:
1/ Pubmed-ncbi-nlm-nih-gov, Keloids: a review of therapeutic management dostupné na:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32905614/
2/ Up-to-date, Striae distensae (stretch marks) dostupné na:
https://www.uptodate.com/contents/striae-distensae-stretch-marksČasté otázky

Čo sú to strie?

  • Strie sú tenké pruhovité trhlinky na koži, ktoré vznikajú nadmerným naťahovaním kože.

Ako odstrániť strie?

  • Strie je možné redukovať pomocou terapie mikroihličkovým perom, lipomasáže alebo pomocou rádiofrekvenčného ošetrenia pokožky.

Ako na jazvy?

  • Je dôležitá starostlivosť o ranu – zabránenie infekcie, naťahovaniu kože v okolí a masáž jazvy pomocou palety prípravkov na jazvy.

Ako odstrániť jazvy po akné?

  • Jazvy po akné je možné redukovať pomocou množstva neinvazívnych metód, medzi ktoré patrí napr. chemický peeling, ošetrenie mikroihličkovým perom a iné.

 


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 8 Mb

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.