Ženy Muži
Ženy Muži
Volajte +421 917 558 641
Napísať
Objednať
Ženy Muži
Ženy Muži
Napísať
Objednať
Volať
Orchiopexia je chirurgický zákrok, ktorý rieši poruchu zostupu semenníkov, čo je nesprávne umiestnenie semenníka či semenníkov mimo mieška. Kryptorchizmus je názov pre skupinu vrodených abnormalít, pri ktorých sa semenník v dôsledku anatomickej alebo hormonálnej odchýlky nenachádza v miešku, ale je umiestnený mimo neho - napríklad v triesle alebo v brušnej dutine. V prípade, že nezostúpi len jeden semenník, hovoríme o jednostrannom kryptorchizme alebo monochrizme. Obojstranný neliečený kryptorchizmus vedie k neplodnosti v dospelosti.

Kryptorchizmus (nezostúpený semenník): Ako k nemu dochádza?

Semenníky sú mužský párový orgán vajcovitého tvaru, hladké, mierne citlivé na dotyk, umiestnené v miešku za penisom. Je úplne normálne a bežné, že jeden z nich je väčší ako druhý. V semenníkoch sa tvoria mužské pohlavné bunky - spermie - a fungujú aj ako dôležitá endokrinná žľaza, pretože produkujú testosterón, mužský pohlavný hormón.

Semenníky sa vyvíjajú počas vnútromaternicového vývoja chlapca v brušnej dutine a pred narodením zvyčajne zostupujú cez slabinový kanál do mieška. Chlapček sa zvyčajne narodí so semenníkmi už správne umiestnenými v miešku. Nie vždy je to však tak. Približne 3 až 4 % novorodených chlapcov nemá po narodení zostúpené semenníky. U predčasne narodených chlapcov je výskyt kryptorchizmu oveľa vyšší, až 30 %, jednoducho preto, že sa narodili skôr, ako semenníky mohli počas vnútromaternicového vývoja zaujať svoje správne miesto.

Beschneidung

Aké sú riziká nezostúpených semenníkov?

Semenníky potrebujú teplotu medzi 34 a 35 °C, aby dobre fungovali. Pri vyšších teplotách je tvorba spermií potlačená, a ak je vystavenie vyšším teplotám dlhodobé, môže dôjsť k trvalej neplodnosti. V súvislosti s touto problematikou sa veľa hovorí o uprednostňovaní voľnejšej spodnej bielizne pre chlapcov a mužov, pretože miešok a semenníky v ňom sa menej zahrievajú.

Práve z tohto dôvodu, aby produkcia spermií nebola ohrozená nadmernou teplotou, sú semenníky umiestnené v miešku mimo tela. Telo môže čiastočne korigovať ich teplotu zmenou napätia steny mieška. Keď sa stena mieška stiahne, semenníky sa priblížia k telu, kde sa zvýši ich teplota. Uvoľnením steny sa od tela vzďaľujú a teplota vo vnútri sa znižuje.

"Ak sa problém nezostúpeného semenníka alebo semenníkov nerieši, strata plodnosti nie je to jediné, čo budúceho muža ohrozuje. Nezostúpené semenníky sú najväčším rizikovým faktorom rakoviny semenníkov, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u chlapcov a mužov vo veku 15 až 35 rokov. Riziko vzniku rakoviny v nezostúpenom semenníku je až 48-krát vyššie ako v normálnom semenníku. Vo vekovej skupine od 15 do 35 rokov je rakovina semenníkov dokonca najčastejšou formou rakoviny vôbec," upozorňuje urologička z eveclinic, MUDr. Simona Zatkuliaková.

Retinovaný – nezostúpený semenník

Existuje niekoľko variantov tohto ochorenia, pri ktorých nie je možné nahmatať semenník v miešku: semenník sa môže nachádzať v brušnej dutine a pri vyšetrení nie je hmatateľný, alebo sa jeho zostup môže zastaviť kdekoľvek medzi brušnou dutinou a mieškom. Ak uviazne v slabinách alebo v priestore nad mieškom, je zvyčajne hmatateľné. Ak semenník úplne chýba v dôsledku poškodenia počas prenatálneho vývoja, hovoríme o anorchii.

Niekedy je jedno z semenníkov voľnejšie a pohyblivejšie ako zvyčajne. Semenník sa nahmatá v miešku, ale častejšie sa nachádza v inguinálnom kanáli ako v miešku. Tento stav sa nazýva testis mobilis. Predstavuje zvýšené riziko, že sa semenník otočí okolo svojej osi a otočí cievnu stopku, čo vedie k zaškrteniu prívodu a odtoku krvi. Ide o akútny stav, odborne nazývaný torzia, ktorý ak sa rýchlo nevyrieši, semenník do 4 - 6 hodín odumrie. Preto ak sa diagnostikuje príliš pohyblivý semenník, odporúča sa preventívne vykonať orchiofixáciu. Ide o fixáciu semenníka k vnútornej strane mieška nevstrebateľným stehom, aby sa zabránilo prípadnej (alebo ďalšej) torzii. Zvyčajne sa vykonáva na oboch stranách, na oboch semenníkoch.

Nezostúpené semenníky: Liečba a jej načasovanie

Neprítomnosť semenníka/semenníkov v miešku zvyčajne diagnostikuje neonatológ na pôrodnej sále, počas vyšetrenia novorodenca a lekárskej správe na to upozorní pediatra. Ten potom manuálnym vyšetrením počas preventívnej prehliadky vo veku 3 mesiacov skontroluje, či sú už oba semenníky na svojom mieste. Až v 75 % prípadov sa stav do tohto času upraví. Ak však semenník nie je správne umiestnený v miešku ani vo veku 6 mesiacov, je malá nádej, že semenník spontánne zostúpi do mieška. Chlapec je preto odoslaný praktickým lekárom na konzultáciu na detskú endokrinológiu, chirurgiu alebo urológiu, aby bolo možné bezodkladne stanoviť presnú diagnózu - o aký typ kryptorchizmu ide a kde presne sa semenník nachádza.

Na základe nálezu sa potom zvolí hormonálna alebo chirurgická liečba. Tá by sa mala ukončiť pred druhými narodeninami chlapca, aby nebola ohrozená tvorba spermií (sermatogenéza), a teda plodnosť v dospelosti.

Pred operáciou nezostúpeného semenníka

Počas konzultácie, ktorá vždy predchádza operácii, chirurg určí polohu semenníkov pohmatom. Ultrazvukové alebo iné zobrazovacie vyšetrenie zvyčajne nie je potrebné.

Do 14 dní pred operáciou je potrebné podstúpiť predoperačné vyšetrenie pre celkovú anestéziu. U chlapca/muža, ktorý je ešte zdravý a nemá žiadne vrodené chyby ani chronické ochorenia, sa nevyžadujú žiadne krvné testy, röntgenové vyšetrenia ani EKG.

Priebeh zákroku orchiopexie

Operácia nezostúpeného semenníka či semenníkov je pomerne jednoduchý chirurgický zákrok, ktorý si nevyžaduje dlhú hospitalizáciu ani rekonvalescenciu. Vykonáva sa v celkovej anestézii a ak je pooperačný priebeh bezproblémový, pacient je deň po operácii prepustený do domácej starostlivosti.

Spočíva v uvoľnení semenníka, jeho premiestnení do mieška a fixácii. Postup sa líši v závislosti od toho, či je semenník hmatný alebo nehmatný. V prípade hmatného semenníka pristúpime rovno k otvorenej operácii cez malý rez v oblasti slabín s jednou malou jazvou aj na miešku. V prípade nehmatného semenníka sa musí najprv vykonať diagnostická laparoskopia, aby sa určila presná poloha semenníka. V závislosti od zisteného stavu sa potom pristúpi k štandardnej operácii. Vo výnimočných prípadoch, keď je jeden alebo oba semenníky zachované vysoko v tele, sa zákrok môže rozdeliť na dve operácie s časovým odstupom.

U vrozeného kryptorchismu se doporučuje operaci nesestouplého varlete provést až po dovršení jednoho roku chlapce, tedy ve věku 12 až 18 měsíců. U získaného kryptorchismu musí být orchiopexe provedena co nejdříve po zjištění diagnózy.

Bolesť po orchiopexii

Krátko po operácii je rana citlivá a prvý deň je vhodné podávať lieky proti bolesti (analgetiká) na zlepšenie komfortu. Potom je však hojenie zvyčajne nekomplikované a bez problémov s bolestivosťou rany. Po operácii sú dve rany: jedna v slabinách a jedna na miešku. Stehy nie je potrebné odstraňovať, sú zošité vstrebateľným materiálom a samovoľne sa vylúčia do 2 až 3 týždňov.

Rekonvalescencia a starostlivosť po operácii nezostúpeného semenníka

Na druhý deň po operácii je možný bežný denný režim bez väčšej fyzickej námahy. Deti nemusia zostať v posteli, môžu sa normálne hrať a od druhého týždňa je možné začať chodiť. Dôležitá je správna hygiena - obmedziť kúpanie, sprchovať sa len počas rekonvalescencie. Hojenie je zvyčajne bez komplikácií, po úplnom zahojení bývajú jazvy nepatrné.

Cena orchiopexie – operácie nezostúpených semenníkov

Cenu orchiopexie na našej klinike nájdete v cenníku. V cene zákroku sú zahrnuté náklady na celkovú anestéziu. Predoperačné vyšetrenia a konzultácia niesú zahrnuté v cene zákroku.

CENNÍK – UROLÓGIA >>

 


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte .png, .jpg, pdf, max. 3 súbory, veľkosť 1 súboru max. 10 MB

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.