Ponuka 

Excimerový laser patrí medzi relatívne nové formy ošetrenia. Technológia funguje na princípe podobnom ako napríklad v prípade horského slnka. Rozdiel je v tom, že prístroj produkuje monochromatický svetelný lúč s vlnovou dĺžkou 308 nm, jedná sa teda o tzv. UVB žiarenie, ktoré preniká iba do horných vrstiev pokožky. Preto je ideálny práve pre efektívnu liečbu psoriázy a vitiliga, avšak s úspechom sa nasadzuje aj pre liečbu straty vlasov (alopecia areata) a iných kožných ochorení pre zlepšenie vzhľadu jaziev a strií.

Liečba špeciálnym laserom zaberá!

Liečba laserom je efektívna, ale aby bola úspešná, je potrebné ošetrenie vykonávať napríklad aj niekoľkokrát týždenne. To doteraz pre mnoho pacientov nebolo možné, pretože prístroj bol len na pobočkách v Českej Republike. Teraz sa to ale mení. V eveclinic Bratislava vám ponúkame revolučnú liečbu psoriázy, vitilliga, liečbu straty vlasov (alopecia areata).

 

alopeciastory1   alopeciastory2
Pred začiatkom liečby   Po 28 ošetreniach

Využitie excimerového lasera v liečbe psoriázy (lupienky)

Psoriáza je imunologicky podmienené ochorenie, postihuje v priemere 2% európskej populácie. Ide o zápalové ochorenie kože, pri ktorom sa keratinocyty (hlavné pokožkové bunky) množia 7 až 10-krát rýchlejšie oproti normálnemu stavu. Nezrelé keratinocyty sa potom rýchlo dostávajú na povrch kože, kde tvoria šupiny. Tieto šupiny na povrchu spôsobujú svrbenie, bolestivosť, alebo aj krvácanie. Psoriáza je síce nevyliečiteľné ochorenie, ale dá sa s úspechom liečiť.

Medzi tradičné liečebné postupy patrí lokálna liečba psoriázy pomocou orálnou a injekčnou medikáciou a tiež UV fototerapiou prírodným alebo umelým UV žiarením na koži. Tieto spôsoby terapie sa stretávajú s celým radom nevýhod pre pacienta.

Prieskumy potvrdzujú, že mnoho pacientov so psoriázou je nespokojná s doterajšou liečbou. Lokálna liečba psoriázy vyžaduje dlhodobú spoluprácu a dôslednosť pacienta. Častou a praktickou nevýhodou lokálnych liečiv je aj spôsob aplikácie. Ich dlhodobým pôsobením navyše často dochádza k atrofii kože.

"Pokiaľ ide o doposiaľ užívanú celkovú UV fototerapiu, jej nevýhodou zostáva fakt, že zahŕňa ožiarenie celého tela v UV komore. Je teda určená skôr pre pacientov s rozsiahlym postihnutím. Zároveň je fototerapia limitovaná v dávke, ktorú možno ožiarením pacientovi podať, vzhľadom ku kumulácii žiarenia a minimálnemu riziku vzniku kožných nádorov", vysvetľuje MUDr. Michal Sičák, jeden zo zakladateľov a spolumajiteľov Centra klinickej a estetické a medicíny v Českej Republike a partnerskej súkromnej kliniky eveclinic Bratislava.

 

Obr. Psoriáza: A - pred ošetrením, B - po druhom ošetrení, C - po šiestich ošetreniach, D - po deviatich ošetreniach, E - po 14 ošetreniach

A - pred ošetrením, B - po druhom ošetrení, C - po šiestich ošetreniach, D - po deviatich ošetreniach, E - po 14 ošetreniach

Prečo zvoliť liečbu psoriázy excimerovým laserom? Aké sú jej výhody?

Psoriatické ložiská znesú oveľa vyššiu dávku UVB žiarenia než zdravá koža. Výkon lasera je vyšší ako ten, ktorý je schopná produkovať UV lampa, vrátane lampy excimerovéj (308 nm). Energia je pomocou jednotlivých pulzov vedená špeciálnym tekutým vláknom do aplikátora, kde je emitovaná štvorcovým lúčom veľkosti 2 x 2 cm.

Nové modely excimerových laserov XTRAC sa vyznačujú extrémne rýchlym výkonom. Možno nimi ošetriť až 20% povrchu tela za necelých 5 minút. Celá liečba excimerovým laserom je pre pacienta rýchla a časovo nenáročná. Na dosiahnutie optimálneho výsledku je nutné v priemere podstúpiť 6 až 12 sedení.

Veľkosť lúča umožňuje zacieliť presne na liečene miesto a vyhnúť sa zdravej koži. Vďaka tomu možno pri laserovej liečbe psoriázy použiť vyššiu dávku energie ako je tomu u metód, pri ktorých je zasiahnutá aj vedľajšie zdravé tkanivo. Excimerovým laserom možno tiež ľahko ožiariť oblasti, ktoré sú konvenčnou liečbou ťažko prístupné, alebo kde konvenčná liečba nezaberá. Sú to napríklad vlasatá časť hlavy, dlane či chodidlá.

 

lupenka1   lupenka2
Pred začiatkom liečby   Po 12 ošetreniach

Využitie excimerového lasera v liečbe vitiliga

Vitiligo je autoimunné ochorenie postihujúce melanocyty. Niektorí pacienti trpia mnohopočetnými, ale malými ložiskami depigmentovanéj kože, zatiaľ čo u iných sa objavujú rozsiahlé ložiská. Ak postihnutá koža nezasahuje viac ako 20% celkového povrchu tela, liečbou prvej voľby býva lokálna terapia pomocou kortikosteroidov. V prípade rozsiahlejšieho postihnutia sa odporúča fototerapia.

Výhody liečby excimerovým laserom kopírujú pozitíva zahŕňajúce liečbu psoriázy, ktoré sa týkajú komfortu pre pacienta a rýchlosti ošetrenia. Rovnako ako u lupienky nezaťažuje laserová terapia zdravé okolité tkanivo, a je teda možné využiť vyššie terapeutické dávky energie. Ošetrenie je rýchle, vzhľadom k technickým možnostiam nových excimerových laserov XTRAC. Najlepšie výsledky sú dosahované v liečbe centrálnych oblastí tela, ako je tvár, krk a trup, a to v režime ošetrení trikrát týždenne.

Nedávna retrospektívna štúdia 97 pacientov s celkovým počtom 221 lézií vitiliga potvrdzuje, že 50,6% dosiahlo repigmentáciu v rozsahu 75% a viac. Autori štúdie zároveň poukazujú na skutočnosť, že tvárové lézie reagujú na excimerové liečbu najlepšie.

 

bricho 1   bricho 2
Pred liečbou   Po liečbe

Čo povedali o Excimerovom lasere XTRAC svetové kapacity v dermatológii?

"S excimerovým laserom XTRAC pracujeme na našej klinike už druhý rok. Je to vyspelá technológia, ktorá výrazne posúva hranice fototerapie lupienky. Zaznamenávame výborné výsledky. Už po druhom ošetrení možno často pozorovať zmenšenie psoriatických ložísk. Naši pacienti sú spokojní s rýchlosťou ošetrenia aj s výsledkami liečby."
Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, prednosta Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady, Česká Republika

 


 

"XTRAC 308 nm excimerový laser je rozhodne efektívnou a bezpečnou formou aplikácie UVB fototerapie. Táto liečba bude stále viac využívaná pri dermatózach, ktoré reagujú na fototerapiu a fotochemoterapiu."
Prof. Klaus Fritz, MD, Landau, Germany, president ESLD (European society of laser dermatológmi), Secretary General of German Dermatologists Association

 


 

"Nová a fascinujúca laserová technológia 308 nm! Jej využitie bude v dennej dermatologickej praxi narastať, pretože rastie počet dermatóz, ktoré sú senzitívne voči UVB žiarenia. Excimerovým laserom môžu byť úspešne a bezpečne liečené."
Maurizio Bellini, MD, Studio DERMATOLOGIC Agape, Florence, Italy

 

Viac informácíi o liečbe psoriázy-lupienky laserom

 

Viac informácíi o liečbe vypadávania vlasov laserom

 

Viac informácíi o liečbe vitiliga laserom