Volajte +421 902 711 171
Napísať
Objednať

Tieto nevzhľadné škvrny a výrastky na koži pripomínajúce materské znamienka sa vyskytujú predovšetkým u pacientov vo vyššom veku a u mužov o čosi častejšie ako u žien. Môžu byť príznakom nerovnováhy v organizme, mnohokrát je ich vznik pripisovaný zvýšenému cholesterolu, no je veľmi ťažké určiť, prečo vlastne vznikajú. Dobrou správou však je, že ich odstránenie je v dnešnej lekárskej praxi už veľmi jednouché.

Indikácie k odstráneniu xantelazmy

Xantelazma sa objavuje u pacientov zvyčajne symetricky v tvare polmesiaca, najčastejšie pri koreni nosa. Je vhodné zákrok spojiť rovno s plastikou očných viečok, kedže pokles kože v oblasti očí, ako aj xantelazma, sa objavujú skôr v strednom a vyššom veku. Prakticky každý, komu sa teda tieto zahnednuté kožné výrastky tvoria, je preto zároveň vhodným kandidátom na plastickú úpravu ovisnutých viečok.

Pred operáciou 

Je potrebné podstúpiť predoperačné vyšetrenie. Aspoň týždeň pred zákrokom sa vysádzajú lieky na riedenie krvi. O vhodnosti prestávky je dobré poradiť sa s ošetrujúcim lekárom. Pred operáciou je tiež potrebné zabezpečiť si odvoz domov, nakoľko nie je vhodné po zákroku šoférovať auto.

Priebeh operácie

Operácia sa odohráva v operačnej sále pri lokálnom umŕtvení. Pacient je pri vedomí, nič však necíti. Zákrok aj s prípravou trvá asi niečo cez hodinu, je teda relatívne rýchly. Klasickou chirurgickou metódou sa odstránia tukové vačky aj nadbytočná koža zároveň s xantelazmou. Na šitie sa používa jemný materiál, ktorý po zahojení nezanecháva jazvy. Stehy sú odstránené zvyčajne po týždni. Ide o jednorázový zákrok, avšak v prípade opakovaného výskytu xantelazmy, či poklesu kože v oblasti viečok je možné operáciu znovu podstúpiť. V prípade, že koža nie je v nadbytku, sa operuje iba samotná xantelazma chirurgickým odstránením.

Rekonvalescencia - zotavovanie

Po operácii sa odporúča aspoň dva dni odpočívať a prikladať studené obklady, čím sa predíde tvorbe modrín. Pomôcť môžu tiež gélové okuliare. Do práce sa pacient môže vrátiť už tretí deň, po zákroku, ak nejde o prašnú prevádzku. Po operácii môžu byť oči citlivé na svetlo, problém však vyrieši nosenie slnečných okuliarov. Opuch oka zmizne zhruba do týždňa. Na dva až tri týždne je vhodné preventívne vynechať športové aktivity. U mnohých pacientov je už po mesiaci takmer neviditeľné, že zákrok podstúpili. Spravidla platí, že o niečo horšie sa hoja rany fajčiacim pacientom.

Komplikácie

Operácia samotná má len minimálne riziká. Je však potrebné po operácii pod jazvy lepiť stripové náplasti. V prípade zanedbania hrozí trvalé odchlípnutie viečka smerom od oka. Je tiež dôležité chrániť čerstvé jazvy pred poranením, pretože potom by hrozil zápal. Aby sa predišlo komplikáciam, odporúča sa ešte zhruba týždeň po vytiahnutí stehov používať náplasti, a to predovšetkým na noc. Aby sa liečenie urýchlilo, je vhodné vynechať týždeň pred zákrokom niektoré lieky, vitamíny a potravinové doplnky. Na mieste je poradiť sa s lekárom. Plastiku viečok nemožno vykonať, ak pacient trpí očnou infekciou, ktorú treba najprv vyliečiť.


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, veľkosť 1 súboru max. 8 Mb

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.