Ženy Muži
Ženy Muži
Volajte +421 917 558 641
Napísať
Objednať
Ženy Muži
Ženy Muži
Hydrokéla alebo vodná prietrž je pomerne časté ochorenie, ktoré postihuje výlučne mužskú časť populácie. Ide o nahromadenie jantárovej tekutiny medzi membránami semenníkov, čo spôsobuje zväčšenie jednej alebo oboch strán mieška.

Čo spôsobuje hydrokélu?

Najčastejšou príčinou je vrodené neuzavretie perineálneho výbežku po zostúpení semenníkov. Ak sa hydrokéla diagnostikuje v ranom veku a spontánne sa nezahojí počas prvých 2,5 roka života, neskôr sa zvyčajne pristúpi k operácii.

"Hydrokéla sa však môže objaviť kedykoľvek počas života muža po úraze alebo zápale, ale zvyčajne vzniká bez známej príčiny. Hydrokéla môže byť nepríjemná kvôli svojej veľkosti, pretože sa prejavuje výrazným zväčšením jednej alebo oboch strán mieška, ale môže mať aj zdravotné následky. Jej výskyt zhoršuje termoreguláciu semenníkov, a tak môže mať negatívny vplyv na kvalitu spermií," vysvetľuje urologička kliniky eveclinic, MUDr. Simona Zatkuliaková.

Aké sú príznaky hydrokély?

Hydrokélu najčastejšie zistí muž sám, keď si všimne, že sa mu náhle zväčšili semenníky, bez akýchkoľvek iných problémov: bez bolesti, zvýšenej teploty alebo problémov s močením.

"Zdá sa, že ak hydrokéla neobmedzuje muža nijako inak ako svojou veľkosťou, nie je potrebné sa ňou zaoberať alebo ju nejako riešiť. Opak je však pravdou. Je nevyhnutné, aby zväčšenie semenníkov posúdil odborník, pretože podobným spôsobom sa môžu prejavovať aj závažné ochorenia, ako je rakovina semenníkov alebo zápal semenníkov. Konzultácia s odborníkom na potvrdenie správnej diagnózy je preto nevyhnutná," upozorňuje MUDr. Simona Zatkuliaková, urologička kliniky.

Hydrokéla

Ako sa vykonáva operácia hydrokély

Operácia hydrokély je podobná operácii trieslovej prietrže. Z 2 - 3 cm rezu v slabine sa otvorí inguinálny kanál a podviaže sa vak hydrokély. Trieslo a rana sa potom opäť zošijú, zvyčajne vstrebateľným šijacím materiálom, aby sa stehy neskôr nemuseli odstraňovať. Podkožná tekutina sa vstrebe a ochorenie sa zvyčajne nevráti. Môže sa to však stať, v takom prípade sa potom obidva obaly semenníka zošijú, aby sa tekutina už nemohla tvoriť.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá približne 60 minút. Na eveclinic Bratislava vykonávame odstránenie hydrokély u dospelých, aj detských pacientov. Po plastike hydrokély sa odporúča jednodňová hospitalizácia (aby účinok celkovej anestézie pominul).

Zotavenie po plastike hydrokély

Doba rekonvalescencie je individuálna, ale zvyčajne je celková nekomplikovaná doba hojenia 3-4 týždne. Po operácii je potrebné dodržiavať nasledujúci režim: prvý týždeň po operácii je pokojový, bez športu a fyzickej námahy. V operovanej oblasti dodržiavajte bezchybnú hygienu a až do úplného zahojenia nenavštevujte bazény, kúpaliská, saunu ani parnú saunu.

Ak pacient vykonáva ľahkú kancelársku prácu, môže pracovať deň po operácii. Ak je to možné, vyberte si prácu z domu (home office), pretože poloha v sede so spojenými kolenami môže počas dochádzania do práce spôsobovať ťažkosti. Je to podobné ako pri dlhšej chôdzi alebo dlhšom šoférovaní. Ak človek vykonáva fyzicky namáhavú prácu, odporúča sa pracovná neschopnosť počas 2 - 3 týždňov po operácii.

Hojenie a jazva po operácii hydrokély

Mužský miešok je štruktúra veľmi náchylná na opuch. Každý chirurgický zákrok v tejto oblasti je sprevádzaný vznikom menšieho alebo väčšieho opuchu. Fyzická námaha podporuje vznik opuchu, preto je dôležité vyhýbať sa jej a dodržiavať prísny pokojový režim. Rýchlejšiemu vstrebávaniu opuchu napomôže vhodná elastická spodná bielizeň, ktorú treba nosiť až do úplného zahojenia.

Ústup opuchu možno podporiť aj užívaním aescínu, ktorý normalizuje priepustnosť kapilár a pôsobí proti zápalu. Ide o prírodnú látku, výťažok z pagaštanu konského, ktorý sa dá voľne kúpiť v lekárni.

Po každom chirurgickom zákroku je potrebné sa o jazvu riadne starať, aby sa zabezpečilo bezproblémové hojenie a čo najlepší funkčný a estetický výsledok. Po zahojení rany a vstrebaní stehov sa odporúča vykonávať 3 až 4-krát denne tlakovú masáž jazvy, najlepšie tak, že pokožku v oblasti jazvy namažete mastným krémom, napr. lekárskou vazelínou.

Riziká a komplikácie po operácii hydrokély

Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj pri operácii hydrokély existujú určité riziká. Najčastejšou komplikáciou je opuch mieška a výtok z operačnej rany niekoľko dní po operácii. Môže sa vyskytnúť infekcia v mieste rezu, problémy s hojením operačnej rany alebo krvácanie. Tieto problémy sa však vyskytujú v menej ako 10 prípadoch zo 100. Veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť chronická bolesť mieška alebo recidíva (návrat) ochorenia. Je to však veľmi zriedkavé. U inak úplne zdravého muža je hojenie a zotavenie po operácii hydrokély vo väčšine prípadov bezproblémové.

Koľko stojí operácia hydrokély semenníka

Cena operácie hydrokély na eveclinic je od 1100 EUR. Cena zahŕňa operáciu a celkovú anestéziu. Zákroku vždy predchádza osobná konzultácia s lekárom.

CENNÍK – UROLÓGIA >>


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 8 Mb

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.