Volajte +421 917 995 411
Napísať
Objednať

Karpálny tunel

Vyskytuje sa v oblasti, kde pevné vláknité väzivo ohýbačov prstov pripája svaly prstov ku kostiam. Zasahuje do funkčnosti prepojenia nervov prvého až štvrtého prsta ruky a má na starosti citlivosť prstov ako aj jemnú motoriku ruky. Tento dôležitý nervový kanál má akýsi strop tvorený tuhým väzivovým pruhom, ktorý môže zhrubnúť a tlačiť na jemné nervové štruktúry vo vnútri ruky a spôsobiť tak nielen diskomfort ale aj znemožniť používanie ruky v plnom rozsahu.

Syndróm karpálneho - zápästného tunela

Syndróm karpálneho tunela, nazývaného aj zápästný syndróm je jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení ruky, ktoré prevažne postihuje ženskú časť populácie. Toto ochorenie býva často spôsobené pravidelným preťažovaním zápästia ruky (napríklad neprimeranou manuálnou prácou) alebo jednotvárnymi opakovanými činnosťami (ako napr. práca s počítačom). Pri tomto ochorení dochádza v dôsledku zhrubnutia spomínaného väzivového pruhu (stropu kanála) k zúženiu nervového kanála a na nerv ruky je tak vyvíjaný neustály útlak spôsobujúci pocit bolesti.

Dupuytrenova kontraktúra

Zhrubnutím a stiahnutím spojivového tkaniva ruky pod kožou vzniká takzvaná Dupuytrenova kontraktúra, teda bezbolestná deformita ruky charakterizujúca sa hmatateľnými väzivovými uzlami alebo pásmi. Ako výsledok tohto spočiatku bezbolestného ochorenia sú jeden alebo viacero prstov ruky stiahnutých smerom k dlani a zároveň je porušená schopnosť úchopu prstov. Dupuytrenova kontraktúra je ochorenie, ktorého priebeh je relatívne veľmi pomalý a môže trvať až niekoľko rokov. Začína sa vznikom výrastku nebolestivého uzlíka v dlani, ktorého ložiska a plocha sa postupne rozširujú k jednému alebo aj viacerým prstom. Týmto postupným rastom obmedzuje ich pohyb a bráni prstom v narovnaní.

Dupuytrenova kontraktúra sa delí podľa rozsahu na 3 typy – prostá kontraktúra, ktorá zasiahne iba jeden – spravidla štvrtý a piaty prst, ďalej je známa kontraktúra zložitého typu, ktorá postihuje celú ruku, vrátane palca alebo je popísaný dlaňový typ, pri ktorom je postihnutá len dlaň samotná.

Pre koho je operácia Dupuytrenovej kontraktúry vhodná?

Ochoreniu Dupuytrenovej kontraktúry sa nedá nijako priamo predchádzať, kedže v súčastnosti nie sú známe žiadne priame príčiny jej vzniku. Lieči sa spravidla operatívne často až v momente, kedy je u pacientov obmedzená schopnosť používania prstov, napriek tomu, že je možné kontraktúru operatívne riešiť už v jej začiatkoch. Pacienti ale veľmi často prehliadajú prvé bezbolestné príznaky tohto ochorenia a zbytočne vyčkávajú s návštevou lekára napriek tomu, že v začiatkoch je operačný zákrok korekcie výrazne jednoduchší. Často je preto operovaná až vo vysokých štádiách ochorenia samotného, kedy už nemusí byť možná úplná náprava funkčnosti prstov. Preto je nutné aby kontraktúru diagnostikoval kvalifikovaný odborník, ktorý správne definuje rozsah a určí správnu operatívnu liečbu, akú vám vieme poskytnúť aj na našej klinike.

Pred operáciou

Na operáciu Dupuytrenovej kontraktúry stačí lokálna anestézia. Okrem obvyklých predoperačných konzultácií y vyšetrení, nemusí pacient absolvovať žiadnu špeciálnu prípravu. Lekár však musí byť, ako pri všetkých chirurgických zákrokoch, informovaní o prípadných zdravotných problémoch, užívaní liekov, alebo o alergiách, ktorými by mohol pacient trpieť. V prípade, že pacient berie lieky protizápalové lieky alebo lieky na riedenie krvi, mal by tieto pred samotnou operáciou pre istotu vysadiť alebo ich po dohode s lekárom aspoň obmedziť ich dávkovanie.

Priebeh operácie

Samotná operácia Dupuytrenovej kontraktúry sa robí v takzvanom bezkrvnom prostredí. To preto, aby krv chirurgovi nezavadzala pri operácii. Pred zákrokom je preto pacientovi škrtidlom zastavený prívod krvi do dlane. S ohľadom na rozsah postihnutia môže operácia prebiehať viacerými spôsobmi. Narezanie problematického väzivového pruhu je nejjednoduchším riešením tohto problému. Tento zákrok sa nazýva aponeurotómia a používa sa pri ňom injekčná ihla, takže po zákroku nezostáva jazva. V prípade tohto riešenia je však riziko, že sa ochorenie vráti. Z tohto dôvodu preto odborníci odporúčajú odstrániť problematické tkanivo. V tomto prípade ide o aponeurektómiu a lekár sa pri tomto spôsobe musí rozhodnúť, či vyoperuje len choré tkanivo, alebo aj okolité tkanivá, aby tak zabránil recidíve, teda návratu ochorenia. Množstvo odobratého tkaniva je určené s ohľadom na zachovanie nervov, ciev a šliach v dlani. Stáva sa, že treba spolu s vnútorným tkanivom odstrániť aj časť kože, ktorá môže byť s poškodeným podkožným väzivom spojená. V takýchto situáciách je nutné transplantovať kožu.

Stav po operácii

Dupuytrenova kontraktúra spadá pod takzvanú jednodňovú chirurgiu a pacient sa tak môže vrátiť zo zákroku domov v ten istý alebo na druhý deň po zákroku. Presné pokyny o tom, ako ošetrovať pooperačné rany aj o priebehu rekonvalescencie a rehabilitácie dá pacientovi lekár počas kontrol. Krátko po operácii môže pacient cítiť bolesť a vyskytnúť sa môžu aj opuchy v mieste operácie. Na zmiernenie bolestí pomáha zdvihnúť operovanú ruku nahor a riešením sú tiež lieky proti bolesti. Operačná rana musí byť v sterilnom prostredí, až do chvíle, kým pacientovi odstránia štichy. To býva väčšinou dva týždne po samotnej operácii. Obväz však nesmie byť píliš stiahnutý, aby umožňoval pohyb pri rehabilitácii. Po dobu 3 - 6 mesiacov je súčasťou pooperačnej starostlivosti aj upevňovanie ruky v dlahe na noc tak, aby boli prsty natiahnuté. S rehabilitáciou lekári odporúčajú začať, čo najskôr aj v prípade, ak pacient pri rehabilitačných cvičeniach pociťuje bolesť. Objaviť sa môže aj slabšie krvácanie z pooperačnej rany, ale včasná rehabilitácia je mimoriadne dôležitá, aby na dlani nevzniklo zjazvené tkanivo. To by totiž mohlo mať podobný efekt, ako samotné ochorenie, ktoré obmedzuje hybnosť dlane. Rekonvalescencia trvá jeden až tri mesiace. Závisí od toho, ako veľmi vážne bolo postihnutie pred zákrokom. V tomto smere je potom dôležitý aj prístup pacienta a rýchlosť hojenia rán.

Komplikácie

Operácia Dupuytrenovej kontraktúry je špecifická tým, že v mieste zásahu na dlani, kde treba často odstrániť veľa tkaniva, je veľké množstvo ciev a nervových zakončení. Poranenie štruktúr v okolí operačnej rany môže spôsobiť dočasnú či trvalú necitlivosť či brnenie v operovanej oblasti. V snahe vyhnúť sa riziku, že pri operácii nebude odstránené dostatočné množstvo tkaniva, môže dôjsť k tomu, že sa opätovne začne vyvíjať ochorenie.

Skákavý prst

Čo je skáčuci prst alebo stenotizujúca tendovaginitída ?

Stenotizujúca tendovaginitída, alebo skáčuci prst je ochorenie ktoré postihuje šľachy a pútka prstov. Šľachy sú vlastne spojením medzi svalom a jednotlivými článkami prstov. Pútko tvorí viacero kuhov vytvárajúc tunel, cez ktorý prechádza šľacha. Pútka na prstoch presne vymedzujú miesto kadiaľ šľachy kĺžu. Za normálnych okolností šľachy hladko kĺžu v týchto tuneloch. Pri skákavom prste pútko ktoré je na začiatku prsta v dlani zhrubne, v dôsledku čoho sa šľacha pri pohybe začne zasekávať. Pohyb prsta sa stáva bolestivým, šľacha sa zapáli opuchne, v dôsledku čoho sa pohyb a bolesť ešte zhorší. Časom sa môže na šľache vytvoriť uzlík ktorý potom bráni úplne pri pohybe prsta.

Čo spôsobuje skáčuci prst alebo stenotizujúcu tendovaginitídu ?

Príčina nie je vždy známa. Niektoré skáčuce prsty sú spojené s inými ochoreniami, ako je reumatoidná artritída, alebo cukrovka. Tiež úraz dlane, alebo prsta môže byť spúšťacím faktorom. Vo väčšine prípadov je však príčina neznáma. Príznaky skáčuceho prsta alebo stenotizujúcej tendovaginitídy Ochorenie začína bolestivosťou na začiatku prsta v dlani. Táto oblasť je citlivá na tlak. Často môžeme nahmatať bolestivý uzlík v tejto oblasti.

Liečba skáčuceho prsta alebo stenotizujúcej tendovaginitídy

Cieľom liečby je odstrániť skákanie prsta, a zabezpečiť plnú hybnosť prstu. Tiež sa musí odstrániť opuch okolo šľachy tak aby sa zabezpečil plný pohyb. Niekedy pomôže dlahovanie prsta a užívanie protizápalových liekov. Tiež môže pomôcť upravenie aktivít ruky. Ak konzervatívny spôsob liečby nepomôže, odporúča sa operácia. Zákrok sa robí v lokálnej anestézii, a jedná sa o ambulantný zákrok. Cieľom operácie je prerušiť pútko na začiatku prsta v dlani, čím sa uvoľní pohyb šľachy. Cvičenie začína ihneď po operácii. Stehy sa vyberajú po dvoch týždňoch.


Mám záujem o bezplatné info. Kontaktujte ma, prosím!

Môžete pripojiť fotografie

vo formáte png, jpg, webp, pdf, veľkosť 1 súboru max. 8 Mb

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.